Trwają prace nad pomnikiem prof. Zbigniewa Religi

02.02.2021

Prace zmierzające do postawienia pomnika profesora Zbigniewa Religi w Zabrzu weszły w kolejny etap. Pomysłodawczyni uhonorowania postaci prof. Religi pomnikiem – prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik oraz wybrany na autora pomnika, pochodzący z Zabrza światowej sławy rzeźbiarz i medalier – prof. Krzysztof Nitsch podpisali dziś w zabrzańskim Ratuszu umowę na wykonanie gipsowej formy pomnika w skali 1:1.

Będzie ona podstawą do odlania monumentu z brązu, który stanie na skwerze u zbiegu ulic Religi i Powstańców Śląskich. O jego kształcie zdecydowali wspólnie włodarze i mieszkańcy, którym zaprezentowano szesnaście odlanych w brązie, pokrytych patyną modeli pomnika. Miasto ogłosiło konkurs, by wybrać najlepszą koncepcję.

W uroczystym podpisaniu umowy uczestniczyli także m.in.: zastępca prezydenta Miasta Zabrze Katarzyna Dzióba, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu prof. Marian Zembala, dyrektor Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi dr Jan Sarna oraz pracownicy Urzędu Miejskiego w Zabrzu zaangażowani w projekt.

– Profesor Zbigniew Religa to postać wielkiego formatu, prekursor polskiej transplantologii – stwierdziła w trakcie uroczystości prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. – Razem z prof. Franciszkiem Kokotem, dr. Lili Goldstein, prof. Stanisławem Pasykiem i prof. Bożeną Hager-Małecką, prof. Religa skutecznie przyczynił się do wzmocnienia wizerunku Miasta Zabrze jako istotnego ośrodka medycyny. Właśnie dlatego ten honorowy obywatel Zabrza zostanie upamiętniony poprzez wzniesienie pomnika na skwerze przy skrzyżowaniu ulicy swojego imienia z ulicą Powstańców Śląskich. To ważne dzieło zostanie utworzone przez światowej sławy rzeźbiarza, urodzonego w Zabrzu prof. Krzysztofa Nitscha. Dziś w Ratuszu podpisaliśmy umowę na wykonanie gipsowego modelu w skali 1:1, co jest kolejnym etapem tworzenia pomnika, poprzedzającym odlanie z brązu.