Nowa droga połączy zabrzańską strefę ekonomiczną z Autostradą A1

27.01.2021

Dziś, w Sali Historycznej zabrzańskiego Ratusza, Miasto Zabrze podpisało z firmą SWECO Polska Sp. z o.o. umowę na opracowanie dokumentacji projektowej wraz z pozwoleniem na budowę dla zadania pn.: „Budowa drogi łączącej KSSE (ul. Goduli) z autostradą A1 w Zabrzu (ul. Witosa)”.

Przedmiotem wartej 640 tys. zł umowy jest opracowanie projektu drogi klasy Z (długości ok. 2 km) na odcinku od ul. Witosa do ul. Goduli wraz z budową mostu nad ciekiem Rokitnickim oraz budową i przebudową niezbędnej infrastruktury technicznej.

Nadrzędnym celem realizacji ww. odcinka drogi jest utworzenie nowego połączenia komunikacyjnego pomiędzy autostradą A1 (węzeł „Zabrze Północ”) oraz Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną (KSSE) w Zabrzu.

Inwestycja znacząco wpłynie na jakość poruszania się środkami transportu wewnątrz miasta oraz wpłynie na poprawę warunków i bezpieczeństwa ruchu w bezpośrednim otoczeniu inwestycji. Nowa infrastruktura stworzy również warunki do zaproponowania kolejnych terenów inwestycyjnych, m.in. pod budownictwo mieszkaniowe.

– To bardzo ważna inwestycja zarówno dla inwestorów, jak i mieszkańców Zabrza. Nowa droga ułatwi firmom ze strefy ekonomicznej transport i jednocześnie sprawi, że samochody ciężarowe nie będą musiały przejeżdżać przez gęsto zamieszkałe centrum dzielnicy Rokitnica – komentuje Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.

Zgodnie z umową wykonawca będzie mieć osiemnaście miesięcy na opracowanie dokumentacji projektowej wraz z pozwoleniem na budowę dla tego zadania.

Warto przypomnieć, że Miasto Zabrze kosztem 65 mln zł uzbroiło teren o powierzchni 157 hektarów w celu utworzenia specjalnej strefy ekonomicznej, która została podzielona na 45 nieruchomości o wielkości od 0,5 do 21 hektarów. Działki w zabrzańskiej strefie zakupiło dotąd 31 firm (zapełniając strefę w ok. 90%), z których 19 już zakończyło już swoje inwestycje i prowadzi działalność gospodarczą. Pozostałe firmy są w trakcie budowy zakładów lub kończą prace projektowe.

Do końca 2020 r. nakłady firmy w zabrzańskiej SSE wyniosły około 1 mld PLN, a zatrudnienie znalazło ok. 1500 pracowników. Docelowo po zakończeniu wszystkich inwestycji szacuje się, iż na terenie SSE w Zabrzu powstanie ok. 3000 miejsc pracy a łączne nakłady inwestycyjne firm przekroczą kilka miliardów złotych.