XX-lecie partnerstwa Zabrza z miastem Równe

25.01.2021

25 stycznia 2001 roku Zabrze oraz ukraińskie miasto Równe podpisały umowę o partnerstwie. To dwie dekady dobrej współpracy i wielu zrealizowanych projektów.

Z okazji jubileuszu zawarcia umowy o partnerstwie zorganizowana została wideokonferencja, w której uczestniczyła prezydent Zabrza Małgorzata Mańka Szulik oraz mer ukraińskiego miasta Równe Oleksander Tretyak.
W spotkaniu udział wzięli również zastępcy prezydent Zabrza, ukraińscy samorządowcy oraz przedstawiciele samorządowych instytucji kultury i środowiska medycznego.

Współpraca Zabrza i Równego to dwie dekady działań w obszarach medycyny, kultury, sportu, polityki społecznej, a także wymiana doświadczeń samorządowych.

Warto przypomnieć, że od 2008 r. młodzież z miasta Równe każdego roku bierze udział w odbywającym się w Zabrzu Międzynarodowym Festiwalu Rysowania. W 2009 r. podpisany został również list intencyjny dot. współpracy Teatru Muzyczno-Dramatycznego w Równym oraz Teatru Nowego w Zabrzu.

Ukraińskie delegacje uczestniczyły w wielu branżowych konferencjach organizowanych w Zabrzu, które dotyczyły zarówno dobrych praktyk w dziedzinie turystyki, ochrony zdrowia, jak i działań na rzecz osób z niepełnosprawnością czy też poprawy jakości powietrza.

– Cenię sobie bardzo serdeczne i ciepłe relacje z naszymi ukraińskimi partnerami. Od początku współpracy nastawieni jesteśmy na wymianę doświadczeń i realizację konkretnych projektów, które mają na celu poprawę jakości życia mieszkańców – mówi Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.

Przedstawiciele Miasta Równe podkreślili w czasie wideokonferencji, jak ważne jest dla nich partnerstwo z Zabrzem. Zwrócili także uwagę na współpracę ze Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu oraz prof. Marianem Zembalą w zakresie rozwoju kardiochirurgii na Ukrainie.

Więcej informacji nt. miasta Równe:
https://miastozabrze.pl/miasto/samorzad/miasta-partnerskie-i-zaprzyjaznione/rowne/