Zabrze przestrzenią rozwoju

Osiedle przy ulicy Żywieckiej rozbudowuje się

12.01.2021

W zabrzańskim Ratuszu podpisana została dzisiaj umowa przewidująca budowę trzech budynków mieszkalnych na osiedlu przy ul. Żywieckiej. Dzięki wartej ponad 12 milionów zł inwestycji powstanie 36 mieszkań o łącznej powierzchni 2171,8 m2. Planowany termin zakończenia zadania to trzeci kwartał 2022 r. Osiedle przy ul Żywieckiej Miasto Zabrze wraz z Międzygminnym Towarzystwem Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. utworzyło w 2013 r. Do tej pory wybudowanych zostało tam siedem budynków mieszkalnych.

W spotkaniu, które odbyło się dzisiaj w zabrzańskim Ratuszu, udział wzięli m.in.: prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, zastępca prezydenta Miasta Zabrze Krzysztof Lewandowski oraz Anna Wyleżoł, naczelnik Wydziału Zarządzania Mieniem Urzędu Miejskiego w Zabrzu. W imieniu MTBS dokumenty podpisali: prezes zarządu Międzygminnego Towarzystwa Budownictwa Społecznego  Franciszek Paśmionka i jego zastępczyni Elżbieta Kuziorowicz, a ze strony wykonawcy inwestycji, firmy HRESA, jej szef Dawid Tatarczyk.

W ubiegłym miesiącu przy ul. Żywieckiej 25 klucze do mieszkań odebrali lokatorzy kolejnego budynku na tym osiedlu. Do tej pory powstało tam łącznie siedem obiektów, w których zamieszkało 90 rodzin.

Rozbudowa osiedla przy ul. Żywieckiej realizowana jest dzięki udziałowi finansowemu Miasta Zabrze, finansowaniu zwrotnemu z Banku Gospodarstwa Krajowego, partycypacji przyszłych lokatorów oraz Międzygminnego Towarzystwa Budownictwa Społecznego Sp. z o.o.

– W Zabrzu konsekwentnie rozwijamy budownictwo mieszkaniowe współfinansując powstawanie nowych mieszkań – do użytku oddaliśmy m.in. atrakcyjne osiedle przy ul. Trocera. Wspieramy także inicjatywy deweloperów i osób prywatnych, którzy budują domy m.in. w „Słonecznej Dolinie”. Zapotrzebowanie na nowe mieszkania potwierdza, że ludzie chcą mieszkać w Zabrzu – komentuje prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

W jednym z nowych trzykondygnacyjnych budynków zaprojektowano szesnaście mieszkań (od 48,94 m2 do 69,83 m2), w tym sześć mieszkań dwupokojowych i dziesięć mieszkań trzypokojowych. Natomiast w dwóch pozostałych budynkach zaplanowano po dziesięć mieszkań (od 55,15 m2 do 74,95 m2) w tym po dziewięć mieszkań dwupokojowych i po jednym mieszkaniu trzypokojowym.

Zgodnie z projektem, na poziomie parteru, oprócz lokali mieszkalnych przewidziano też pomieszczenia techniczno-gospodarcze (komórki lokatorskie, wózkownie, rowerownie, suszarnie, pomieszczenia techniczne).

Budownictwo w formule TBS cieszy się sporym zainteresowaniem, dlatego we współpracy z władzami Zabrza konsekwentnie rozwijamy osiedle przy ul. Żywieckiej. W celu dalszego zwiększenia jego atrakcyjności planujemy w najbliższych miesiącach rozbudować plac zabaw i utworzyć dodatkową infrastrukturę rekreacyjną – mówi prezes zarządu MTBS sp. z o.o. Franciszek Paśmionka.

Warto przypomnieć, że tylko w ub. roku przy ul. Trocera Miasto Zabrze za pośrednictwem spółki gminnej ZBM TBS wybudowało  nowoczesne Osiedle Trocera. Składa się ono z sześciu czterokondygnacyjnych budynków, w których znajduje się 72 mieszkań.  Koszt inwestycji wyniósł ok. 15 mln zł, z czego ok. 50 proc. Spółka pozyskała z kredytu zaciągniętego w Banku Gospodarstwa Krajowego. Pozostałe środki to dofinansowanie Miasta Zabrze oraz środki własne Spółki, w tym partycypacja.

W 2020 roku w Zabrzu wydano pozwolenia na budowę dla 128 domów jednorodzinnych oraz 333 mieszkań w ramach zabudowy wielorodzinnej.