Covid-19. Etap odpowiedzialności przedłużony do 31 stycznia. Uczniowie klas I-III wracają do szkół

12.01.2021

Podczas wczorajszej konferencji prasowej rząd poinformował, iż trudna sytuacja w Europie dotycząca COVID-19 oraz wciąż wysoka liczba osób w szpitalach i pod respiratorami w Polsce powodują, że konieczne jest przedłużenie obowiązujących obostrzeń związanych z pandemią do 31 stycznia. Równocześnie poinformowano, że 18 stycznia uczniowie klas I-III wrócą do szkół w ścisłym reżimie sanitarnym. Przygotowano wytyczne oraz harmonogram testowania nauczycieli.

Najważniejsze obostrzenia związane z COVID-19

• Obowiązuje utrzymywanie co najmniej 1,5-metrowej odległości między pieszymi.
  • Konieczne jest zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych, m.in. na ulicy, w autobusie, w przychodni czy w kościele.
  • Ograniczona jest działalność galerii handlowych – otwarte pozostają tam np. tylko apteki czy sklepy z artykułami spożywczymi.
  • Obowiązuje zakaz działalności stacjonarnej restauracji – możliwy jest jedynie dowóz oraz podawanie żywności na wynos.
  • Ograniczone jest prowadzenie działalności hotelarskiej (z wyjątkami).
  • Nieczynne są stoki narciarskie.
  • Zawieszona jest działalność placówek kultury, w tym m.in. teatrów, kin czy muzeów.
  • Obowiązuje zakaz działalności klubów nocnych, dyskotek i innych miejsc udostępnionych do tańczenia.
  • Zawieszona jest działalność basenów, aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness (z wyjątkami).
  • Środkami transportu zbiorowego może podróżować ograniczona liczba osób.
  • W kościołach obowiązuje limit osób – max. 1 osoba na 15 m2, przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m.
  • W zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć max. 5 osób.
  • Obowiązują godziny dla seniorów (od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 – 12:00).
  • Obowiązuje zakaz organizacji wesel, komunii, konsolacji i innych uroczystości oraz przyjęć okolicznościowych.
  • Targi, wystawy, kongresy i konferencje mogą odbywać się wyłącznie on-line.
  • Obowiązują ograniczenia związane z przekraczaniem granicy i ruchem międzynarodowym.

Powrót klas I-III do szkół

Są już gotowe wytyczne sanitarne oraz harmonogram przeprowadzania testów przesiewowych na obecność SARS-Cov-2 dla nauczycieli klas I-III szkół podstawowych.

Powrót uczniów klas I-III do szkół odbędzie się 18 stycznia w ścisłym reżimie sanitarnym. Wytyczne w dużej mierze opierają się na zapisach znanych już z września 2020 r. Nauczycieli mogą wykonać test PCR, w kierunku wykrycia koronawirusa w jednostkach inspekcji sanitarnej oraz w punktach drive thru. Listy punktów i godziny poboru wymazów od nauczycieli i pracowników szkół opublikowane zostaną na stronach internetowych Wojewódzkich Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych i Powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych.

Trwa akcja szczepień przeciw COVID-19

Aktualnie trwają szczepienia w tzw. grupie „zero”. Są to m.in. pracownicy sektora ochrony zdrowia, personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych czy pracownicy domów pomocy społecznej.

W kolejnym etapie, który rozpocznie się 15 stycznia, ze szczepień będą mogli skorzystać pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu. Tego dnia rozpocznie się także rejestracja do szczepienia dla osób powyżej 80. roku życia, która potrwa do 21 stycznia. W następnym kroku zaszczepione zostaną osoby powyżej 70. roku życia oraz służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie oraz nauczyciele. Rejestracja pacjentów powyżej 70. roku życia rozpocznie się od 22 stycznia.

Szczegółowe informacje znajdziecie Państwo m.in. na stronach:

Bezpłatna, całodobowa infolinia Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 dostępna jest pod numerem 989.