Sukces lekarzy w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu

08.01.2021

W sali operacyjnej na Oddziale Kardiochirurgii i Transplantologii Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu przeprowadzono równocześnie dwie operacje – cesarskiego cięcia oraz zaopatrzenia rozwarstwionej aorty. W operację zaangażowali byli kardiochirurdzy z Zabrza oraz ginekolodzy-położnicy ze Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej.

Poród na sali u chorej z pękniętą aortą. Mama i dziecko czują się dobrze i wczoraj wróciły do domu. Dzięki wspólnej pracy, zaangażowaniu i doświadczeniu zespołów – kardiochirurgów i ginekologów (dr hab. med. Hrapkowicz – kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Kardiochirurgii, Transplantologii, Chirurgii Naczyniowej i Endowaskularnej WNM w Zabrzu i dr hab. n. med. Cnota – ordynator Oddziału Perinatologii, Ginekologii i Położnictwa w Szpitalu Miejskim w Rudzie Śląskiej) wraz z towarzyszącymi profesjonalistami z obu dziedzin na naszej sali operacyjnej doświadczyliśmy cudu narodzin i ratunku – napisał na Facebooku dr. hab Michał Zembala. 

Pod koniec grudnia 26-latka w zaawansowanej, przebiegającej wcześniej prawidłowo ciąży zgłosiła się na szpitalny oddział ratunkowy, skarżąc się na ból w klatce piersiowej i osłabienie. W Szpitalu Miejskim w Rudzie Śląskiej zdiagnozowano u niej ostre rozwarstwienie aorty – stan bezpośrednio zagrażający życiu zarówno ciężarnej, jak i płodu. Tamtejsi lekarze nawiązali kontakt ze specjalistami w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu, którzy zaplanowali leczenie.

30 grudnia w sali operacyjnej Śląskiego Centrum Chorób Serca stawiły się dwa zespoły – zabrzańskich kardiochirurgów i anestezjologów oraz ginekologów-położników z Rudy Śląskiej pod kierownictwem ordynatora Klinicznego Oddziału Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej dr hab. Wojciecha Cnoty, przy współpracy dr Anny Wyciszczok.

Przeprowadzono cięcie cesarskie i na świat przyszła zdrowa dziewczynka, przewieziona następnie do szpitala w Rudzie Śląskiej. Po zaszyciu powłok brzusznych do akcji wkroczyli kardiochirurdzy. U pacjentki zastosowano w trakcie operacji krążenie pozaustrojowe i wprowadzono ją w stan czasowej hipotermii. Lekarze otworzyli klatkę piersiową i zastąpili zniszczone naczynie protezą. Obie operacje trwały w sumie prawie 8 godzin. We wtorek mama i dziecko wróciły do domu.

– Gratuluję serdecznie lekarzom i personelowi medycznemu Śląskie Centrum Chorób Serca/Silesian Center for Heart Diseases. W czasie porodu pacjentki dokonali oni udanej operacji aorty i tym samym uratowali życie matki i noworodka – komentuje prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.