Szczepienie przeciwko COVID-19

28.12.2020

Od 15 stycznia 2021 roku ruszają zapisy na szczepienia przeciwko COVID-19 w ramach Narodowego Programu Szczepień.  Zapewni on osiągnięcie poziomu zaszczepienia społeczeństwa umożliwiającego zapanowanie nad pandemią do końca 2021 roku, przy jednoczesnym zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa.

Warto podkreślić, że szczepienia przeciwko COVID-19 będą bezpłatne oraz nieobowiązkowe. Dedykowanymi miejscami szczepień będzie istniejąca sieć placówek medycznych w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. Powstaną także dodatkowe mobilne oraz stacjonarne punkty szczepień.

Szczepienie przeciwko COVID-19 będzie przebiegać według następujących etapów :

1. Rejestracja – online: przez infolinię, u lekarza POZ lub poprzez Internetowe Konto Pacjenta.
  2. Zgłoszenie do punktu szczepień – kwalifikacja przez lekarza.
  3. Wykonanie szczepienia oraz obserwacja pacjenta po szczepieniu.
  4. Powtórzenie procesu po upływie 21 dni – bez konieczności ponownej rejestracji.

Od 27 grudnia ruszył natomiast nabór do grupy priorytetowej tzw. „grupy zero”, którą stanowić będzie personel medyczny i niemedyczny. Szczepienia odbędą się w tzw. szpitalach węzłowych. W Polsce jest w sumie 509 tego rodzaju jednostek. Szpitale węzłowe zaszczepią swój personel, ale także personel innych jednostek, m.in. szpitali, przychodni i aptek.

Na terenie naszego miasta takimi placówkami będą:

1. Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1 im. prof. Stanisława Szyszko Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach
  2. Szpital Specjalistyczny w Zabrzu
  3. Śląskie Centrum Chorób Serca
  4. Szpital Miejski w Zabrzu

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie: https://www.gov.pl/web/szczepimysie