Zabrze przestrzenią rozwoju

Rozbudowę Szpitala Miejskiego w Zabrzu docenili eksperci

21.12.2020

Utworzony w ubiegłym roku za kwotę 36 mln zł Szpitalny Oddział Ratunkowy wraz z lądowiskiem dla helikopterów przy Szpitalu Miejskim w Zabrzu otrzymał tytuł „Budowa Roku 2019” (nagroda I stopnia) przyznawany przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa oraz ministra rozwoju.

Głównym organizatorem konkursu „Budowa Roku” jest Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa przy współudziale Ministerstwa Rozwoju oraz Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego.

W XXX edycji nagrody przyznano w dziesięciu kategoriach. Nagrodzone inwestycje charakteryzują się najnowocześniejszymi rozwiązaniami technicznymi i technologicznymi, funkcjonalnością oraz najwyższą jakością materiałów konstrukcyjnych i wykończeniowych.

W ramach zadania wybudowano nowy budynek szpitalny wraz z łącznikami, ciągami komunikacyjnymi oraz lądowiskiem helikopterów na dachu obiektu, służącego Szpitalnemu Oddziałowi Ratunkowemu. Na I piętrze nowo wybudowanego budynku znajduje się oddział łóżkowy – ginekologiczny z jedną salą zabiegową, natomiast na II piętrze – nowoczesny blok operacyjny z dwiema salami operacyjnymi. Przedmiotem inwestycji była również przebudowa, remont oraz rozbudowa Oddziału Intensywnej Terapii Medycznej. Ponadto szpital dysponuje całodobowym zapleczem diagnostyczno – zabiegowym, blokiem operacyjnym, działem obrazowania, laboratorium i oddziałami łóżkowymi z niezbędnym zapleczem, potrzebnym do utworzenia oddziału medycyny ratunkowej SOR.

Lądowisko dla helikopterów zlokalizowano na dachu budynku, na wysokości ponad 20 m. Jednym z najnowocześniejszych rozwiązań, które skracają czas oczekiwania na fachową pomoc jest nie tylko lądowisko, ale bezpośrednie skomunikowanie z miejscem, w którym pacjentowi jest udzielana specjalistyczna pomoc.

Warto też podkreślić, że całość prac wykonano w ciągu czternastu miesięcy.

W ostatnich latach Miasto Zabrze przeznaczyło na modernizację i rozbudowę szpitala – w tym także na utworzenie Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka – ok. 150 mln zł.