Zabrze przestrzenią rozwoju

Osiedle przy ul. Żywieckiej rozrasta się – oddano klucze do kolejnych mieszkań

17.12.2020

Przy ul. Żywieckiej 25 do użytku oddany został dzisiaj kolejny trzykondygnacyjny budynek mieszkalny. W ramach inwestycji powstało jedenaście nowych mieszkań.

Warta 3,3 mln zł inwestycja jest kontynuacją przedsięwzięcia budowlanego realizowanego w Zabrzu-Kończycach od 2013 roku. Na przestrzeni siedmiu lat za kwotę ponad 20 mln zł przy ul. Żywieckiej powstało już siedem budynków mieszkalnych. To łącznie 90 nowych mieszkań.

W uroczystym oddaniu do użytku nowego bloku przy ul. Żywieckiej uczestniczyli m.in. zastępca prezydenta Miasta Zabrze Krzysztof Lewandowski, przewodnicząca Rady Miasta Zabrze Łucja Chrzęstek-Bar oraz prezes zarządu MTBS sp. z o.o. Franciszek Paśmionka.

Rozbudowa osiedla realizowana jest dzięki udziałowi finansowemu Miasta Zabrze, finasowaniu zwrotnemu z Banku Gospodarstwa Krajowego, partycypacji przyszłych lokatorów oraz Międzygminnego Towarzystwa Budownictwa Społecznego sp. z o.o.

W Zabrzu konsekwentnie rozwijamy budownictwo mieszkaniowe. Działamy za pośrednictwem MTBS czy poprzez miejską spółkę ZBM TBS, dzięki czemu oddaliśmy do użytku w ubiegłym roku równie atrakcyjne osiedle przy ul. Trocera. Wspieramy również inicjatywy deweloperów i osób prywatnych, którzy budują domy m.in. w „Słonecznej Dolinie”. Zapotrzebowanie na nowe mieszkania potwierdza, że ludzie chcą mieszkać w Zabrzu – komentuje prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

W najnowszym budynku znajduje się jedenaście mieszkań (jedno-, dwu- i trzy-pokojowych), które gotowe są do zamieszkania przez przyszłych lokatorów. Na poziomie parteru, oprócz lokali mieszkalnych, przewidziano pomieszczenia techniczno-gospodarcze (komórki lokatorskie, wózkownie, suszarnie oraz pomieszczenia techniczne).

Powstałe dotąd budynki przy ul. Żywieckiej tworzą urokliwe osiedle. W celu dalszego zwiększenia jego atrakcyjności planujemy w najbliższych miesiącach rozbudować infrastrukturę rekreacyjną poprzez rozbudowę placu zabaw, czy stworzenie tzw. „siłowni pod chmurką” – mówi prezes zarządu MTBS sp. z o.o. Franciszek Paśmionka.

Duże zainteresowanie najmem mieszkań w konwencji TBS-u sprawia, że miasto i spółka kontynuuje działania w tej formule, czego efektem jest podejmowanie kolejnych inwestycji. Aktualnie trwają prace zmierzające do uruchomienia następnego etapu rozbudowy osiedla przy ul. Żywieckiej, tj. budowy trzech trzypiętrowych budynków.

Warto przypomnieć, że tylko w ub. roku przy ul. Trocera w Zabrzu miasto za pośrednictwem spółki gminnej ZBM TBS wybudowało  nowoczesne, przytulne Osiedle Trocera. Składa się ono z sześciu czterokondygnacyjnych budynków, w których znajduje się 72 mieszkań.  Koszt inwestycji wyniósł ok. 15 mln zł, z czego ok. 50 proc. Spółka pozyskała z kredytu zaciągniętego w Banku Gospodarstwa Krajowego. Pozostałe środki to dofinansowanie miasta Zabrze oraz środki własne Spółki, w tym partycypacja.

Kolejne inwestycje mieszkaniowe realizowane są również przez podmioty prywatne, które także cieszą się sporym zainteresowaniem nowych mieszkańców. Konsekwentnie rozbudowywane są osiedla domów jednorodzinnych – „Słoneczna Dolina” na Os. Kopernika oraz domy
w Grzybowicach. Inwestorzy budują także kolejne osiedla budynków wielorodzinnych, w tym największy projekt – „Zielona Dolina”, który docelowo zakłada utworzenie blisko 1000 nowych mieszkań. Ponadto realizowanych jest wiele punktowych inwestycji, usytuowanych w różnych dzielnicach Zabrza. Przygotowywane są osiedla przy ulicach: Paderewskiego, Nad Potokiem, Słowackiego, Curie-Skłodowskiej, Pyki oraz Alei Korfantego.