Zabrzański Plastyk udekorował Urząd

09.12.2020

W budynku Urzędu Miejskiego w Zabrzu przy ul. Religii 1 od dzisiaj podziwiać można wyjątkową szopkę. Przygotowali ją nauczyciele i uczniowie z zabrzańskiego Plastyka (Liceum Plastyczne i Ogólnokształcąca Szkoła Sztuk Pięknych). Tegoroczna szopka zabrzańskiego magistratu obrazuje sytuację, w której każdy z nas dzisiaj musi się odnaleźć… nadchodzące Święta Bożego Narodzenia w trakcie epidemii koronawirusa.

Przez lata czas świąt Bożego Narodzenia stał się dla nas symbolem radości, miłości, bliskości i wdzięczności. Uczucia te mogliśmy wyrażać nie tylko słowem, wspólnym przebywaniem, ale również gestem. W tym roku będzie inaczej.

Coroczne szopki bożonarodzeniowe przygotowywane przez uczniów i nauczycieli zabrzańskiego Plastyka zawsze odnoszą się do wartości uniwersalnych i ponadczasowych. Jednocześnie nawiązują swoją formą i tematyką do rzeczy ważnych i aktualnych.

Tegoroczna szopka obrazuje sytuację, w której każdy z nas odnaleźć może własne doświadczenia. Pandemia koronawirusa wpłynęła na życie ludzi na całym świecie. Prezentowana instalacja pokazuje białą, sterylną przestrzeń, która przedstawia wnętrze pokoju oraz postać siedzącą przed ekranem komputera. To bardzo częsty widok w ostatnich dniach, a nawet miesiącach. Większość stałych elementów naszego życie przeniosła się do sieci, spędzamy bardzo dużo czasu przed ekranami komputerów, biorąc udział w zajęciach szkolnych, szkoleniach, konferencjach, pracując czy szukając rozrywki.

Jedynym ruchomym i kolorowym elementem w tym statycznym, białym obrazie jest film – inscenizacja bożonarodzeniowa odegrana przez uczniów.
Sam film pokazany jest w ramkach, które do złudzenia przypominają okienka internetowych komunikatorów, pozwalających nam nawiązywać kontakt z innymi ludźmi i podtrzymywać z nimi relacje.
W przestrzeni znajduje się otwarte okno, symbolizujące otwartość na świat i wolność, za którą wszyscy tęsknimy. Przestrzeń uzupełniają lustrzane elementy, w odbiciu których możemy zobaczyć siebie i obserwujących instalację gości – to podkreślenie faktu, że obecna sytuacja dotyka każdego z nas.

– Korzystając z rozwoju techniki, staramy się realizować nasze plany, marzenia, potrzeby, a jednocześnie zachować ciągłość tradycji. Niech święta Bożego Narodzenia będą w tym roku dla nas czasem wytchnienia od trudnej codzienności – stwierdza prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.