Miejska Biblioteka Publiczna znów otwarta!

30.11.2020

To bardzo dobra wiadomość dla wszystkich tych, którzy lubią czytać książki – od dzisiaj Miejska Biblioteka Publiczna w Zabrzu znów jest otwarta. Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z 26 listopada br. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, MBP w Zabrzu ponownie otworzy się dla czytelników właśnie dzisiaj, czyli 30 listopada br.

Filie, z małymi wyjątkami, będą czynne, choć niektóre funkcjonują w trochę zmienionym grafiku. Znów niestety placówki pozostają zamknięte w soboty. Dokładne godziny pracy dostępne są w zakładce Filie.

Obecnie zamknięte do odwołania pozostają: Filia nr 7 (Grzybowice), Filia nr 10 (Makoszowy) oraz Filia nr 18 (os. Młodego Górnika).

Są także pewne zmiany, do których należy się dostosować i ich przestrzegać. Mowa przede wszystkim o noszeniu maseczki, która zasłania usta i nos oraz dezynfekcji rąk zanim wejdzie się między regały wybierać książki. Dezynfekowane są również blaty, na których lądują zwracane książki, a te zanim trafią do nowego czytelnika, spędzają trzy dni na kwarantannie.

Niewielkie zmiany obowiązują nadal w Czytelni Ogólnej i Prasy. Nie ma bowiem możliwości by skorzystać z czasopism i książek na miejscu, a jedynie wypożyczyć spośród tych tytułów, które są dostępne w księgozbiorze Czytelni oraz Filii nr 13. Również przy ul. Wyzwolenia 4 odebrać można zamówione wcześniej z Filii nr 12 audiobooki. Można je zarezerwować telefonicznie – 32 271 19 80 lub przez katalog online i zaznaczyć Czytelnię jako miejsce odbioru zamówienia.

Niedostępne pozostają nadal usługi dodatkowe. Wstrzymane jest korzystanie na miejscu z komputerów. Nie można również nadal wydrukować czy skserować dokumentów.

Przypominamy jeszcze jedna ważną informacje. Książki wypożyczone w zamkniętych filiach można zwrócić w dowolnej placówce (lista zamkniętych placówek będzie podawana na bieżąco na stronie internetowej MBP w Zabrzu).

I na koniec ostatnia dobra wiadomość. Z okazji jubileuszu 75-lecia Biblioteki przedłużono możliwość bezpłatnego zapisu dla nowych czytelników. Z tej okazji przedłużona została również abolicja dla osób, które nie zwróciły książek z lat 2014-2019.