87. rocznica urodzin śp. Krzysztofa Pendereckiego

23.11.2020

Dokładnie dzisiaj mija 87. rocznica urodzin śp. Krzysztofa Pendereckiego, jednego z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów i dyrygentów, który przyszedł na świat 23 listopada 1933 roku w Dębicy.

Nie sposób nie wspomnieć, jak wyjątkową osobą był Krzysztof Penderecki także dla zabrzańskich melomanów. To właśnie w naszym mieście od 2013 roku odbywał się Międzynarodowy Festiwal im. Krzysztofa Pendereckiego, którego Maestro był patronem. Festiwal zainaugurował swoją działalność 22 października 2013 roku, towarzysząc obchodom jubileuszu 80. urodzin Profesora Krzysztofa Pendereckiego, który świętowaliśmy w obecności samego Patrona wydarzenia.

Krzysztof Penderecki zmarł 29 marca w swoim domu w gronie najbliższych. Miał 86 lat. Światowy rozgłos przyniosły kompozytorowi utwory awangardowe z lat 60., takie jak “Tren Ofiarom Hiroszimy”, czy “Pasja według św. Łukasza”, które zapoczątkowały pasmo jego międzynarodowych sukcesów. W latach 70. stanął za pulpitem dyrygenckim, prowadząc od tego czasu czołowe orkiestry symfoniczne w Europie, Stanach Zjednoczonych i Azji.

Z jego inicjatywy powstało Europejskiego Centrum Muzyki w Lusławicach dedykowane młodym artystom. Był również wielkim miłośnikiem drzew – architektem liczącego ponad 2 tysiące gatunków drzew założenia parkowego w Lusławicach.

Był doktorem honoris causa Akademii Muzycznej w Krakowie (1994 r.), Uniwersytetu Jagiellońskiego (1998 r.) oraz wielu uczelni artystycznych na całym świecie, a także członkiem honorowym wielu akademii artystycznych i naukowych. W 2005 r. został uhonorowany Orderem Orła Białego – najwyższym polskim odznaczeniem. Otrzymał między innymi prestiżowe nagrody Grammy (1988, 1999, 2013, 2017).