VII edycja Zabrzańskiego Budżetu Obywatelskiego – wyniki głosowania

09.11.2020

Znamy już wyniki głosowania mieszkańców na projekty w ramach VII edycji Zabrzańskiego Budżetu Obywatelskiego. W głosowaniu, które trwało od 15 do 30 października br., wzięło udział przeszło 12 tys. zabrzan, którzy łącznie oddali ponad 20 tys. głosów.

Tym razem w ramach budżetu partycypacyjnego do podziału było ponad 5 mln zł. Głosowaniu mieszkańców poddano 59 wniosków – pięć ogólnomiejskich oraz 54 projekty dzielnicowe. Wpłynęło przeszło 12 tys. ważnych kart do głosowania, w tym ok. 400 kart papierowych.

Najwięcej głosów zdobył ogólnomiejski projekt „Fajne Zabrze – infrastruktura rowerowa i artystyczna”, na który zagłosowało w sumie 3240 osób. Drugi z projektów ogólnomiejskich, który zostanie zrealizowany w ramach VII edycji ZBO otrzymał 1664 głosy. Za kwotę 500 tys. zł powstanie “Zielony park na Zaborzu”.

Wśród projektów dzielnicowych najwięcej głosów zdobył projekt pn. „Bezpieczne Zabrze – zakup samochodu ratowniczo – gaśniczego”, na który zagłosowało 1609 osób (Mikulczyce). Za nim uplasował się projekt zgłoszony w dzielnicy Centrum Północ – „Remont łazienek i usunięcie barier architektonicznych w łazienkach dla uczniów niepełnosprawnych w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi Nr 14 im. Adama Mickiewicza w Zabrzu”, na który swój głos oddało 1000 osób. Trzecie miejsce pod względem liczby oddanych głosów zajął projekt pn. „Plac zabaw, siłownia pod chmurką – flow park, boisko do piłki plażowej / Poprawa infrastruktury rekreacyjno – sportowej” (Zaborze Północ, 823 głosy).

Największą frekwencję odnotowano w Grzybowicach (17,43 proc.), w Zaborzu Południe (13,35 proc.) oraz na Osiedlu Młodego Górnika (12,77 proc.). 

Do projektu uchwały budżetowej na rok 2021 zostaną ostatecznie wpisane 24 wybrane przez mieszkańców Zabrza projekty – dwa ogólnomiejskie i 22 w poszczególnych dzielnicach miasta.

– Realizacja budżetu obywatelskiego w naszym mieście potwierdza, że zabrzanie aktywnie włączają się w życie miasta, a w szczególności swoich dzielnic i osiedli – komentuje prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. – Ponadto są dobrze zintegrowaną społecznością, która chce i potrafi wykorzystać każdą sposobność do poprawienia jakości życia w najbliższym otoczeniu. W VII edycji Zabrzańskiego Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy zgłosili wiele ciekawych pomysłów. Dwadzieścia cztery z nich zostaną zrealizowane. Jestem przekonana, że następne edycje budżetu obywatelskiego dadzą możliwość wyboru kolejnych kreatywnych pomysłów i już dzisiaj zachęcam Państwa do wzięcia w nich udziału.

Szczegółowe wyniki głosowania w VII edycji Zabrzańskiego Budżetu Obywatelskiego znajdziecie Państwo TUTAJ