Zabrze na Kongresie GOZpodarka

29.10.2020

27 października odbył się Kongres GOZpodarka, organizowany przez Fortum, Instytut Jagielloński oraz Pracodawców RP w ramach koalicji „Włącz Czystą Energię dla Polski”. Pierwotnie kongres miał mieć miejsce na terenie starej elektrociepłowni Fortum w Zabrzu, jednak ze względu na sytuację epidemiologiczną w Polsce organizatorzy zdecydowali o zmianie formuły – kongres odbył się w całości online.

Konferencję rozpoczęło wystąpienie Zbigniewa Gryglasa, wiceministra Aktywów Państwowych, który podkreślił, że w drodze Polski do gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ) kluczowe zadanie dla rządu i samorządu to stworzenie sytuacji, w której wykorzystanie surowców wtórnych będzie bardziej opłacalne.

Gospodarka obiegu zamkniętego jest z powodzeniem wdrażana w Zabrzu, gdzie dwa lata temu uruchomiono pierwszą w Polsce elektrociepłownię wykorzystującą paliwo alternatywne RDF. O współpracy Miasta Zabrze i firmy Fortum w tym obszarze opowiadały: Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Miasta Zabrza oraz Izabela Van den Bossche, wiceprezes ds. komunikacji City Solutions w Fortum.

Jak podkreśliła Izabela Van den Bossche, Zabrze jest pionierem w zakresie gospodarki obiegu zamkniętego. Dzięki dobrej współpracy Zabrza i Fortum władze zrealizowały plan zapewnienia mieszkańcom dostępu do ekologicznego ciepła i energii elektrycznej. Aktualnie miasto razem z firmą realizują projekt wart ponad 40 mln zł, dzięki któremu do sieci ciepłowniczej będą mogli dołączyć mieszkańcy północnych dzielnic miasta – Helenki i Rokitnicy.

Dyskusje pomiędzy politykami, naukowcami i przedstawicielami biznesu uzupełniła premiera raportu „Gospodarka obiegu zamkniętego w Polsce. Szanse i wyzwania”.

Relacja z kongresu dostępna jest na Twitterze pod hasłem #GOZpodarka2020. Natomiast z zaprezentowanym podczas kongresu raportem można zapoznać się pod adresem: http://bit.ly/raport-goz-2020