Za nami kolejne spotkanie z cyklu Miasta Idei

22.10.2020

Wczoraj odbyła się kolejna edycja projektu “Miasta Idei” poświęcona Zabrzu. Spotkanie rozpoczęło się od warsztatów, w trakcie których rozmawiano m.in. o tym, czy skupiać się na animowaniu życia na placu Wolności i przyległych ulicach, czy może w pierwszej kolejności zaspokajać potrzeby mieszkańców dzielnic? Jak dzielić inwestycje na dzielnice? Co powinno być kluczem ich wyboru? Stawiać na duże projekty, czy może na mniejsze, ale za to w większej liczbie?

Uczestnicy warsztatów dzielili się swoimi opiniami, wśród których pojawiły się zdania zarówno wskazujące na potrzebę wzmocnienia roli centrum miasta, jak i miejsc położonych bardziej na uboczu – jak choćby doliny rzeki Bytomki.

Po warsztatach odbyła się debata nt. sytuacji i przyszłości Zabrza. Do wspólnej rozmowy zaproszono: zastępcę prezydenta Miasta Zabrze Krzysztofa Lewandowskiego, prof. Mariana Oslislo – zabrzanina, byłego rektora Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, dr. Zbigniewa Bareckiego – właściciela Szybu Maciej w Zabrzu oraz miejskiego aktywistę Konrada Kołakowskiego.

Wiceprezydent Lewandowski zwrócił uwagę uczestników debaty na wagę inwestycji, jaką była rewitalizacja obiektów poprzemysłowych w Zabrzu, która nie byłaby możliwa, gdyby miastu nie udało się pozyskać olbrzymie środki zewnętrzne na zrealizowanie jej. – Dzięki determinacji możemy się dzisiaj szczycić unikalnymi obiektami, które służą z powodzeniem mieszkańcom i turystom i które doceniane są na arenie międzynarodowej – dodał wiceprezydent. Wspomniał też m.in. o instytucjach, które wyróżniają nas na mapie kulturalnej Śląska, jak choćby Teatrze Nowym, Filharmonii i Domu Muzyki i Tańca. Równocześnie zaznaczył, że kluczowi w inicjowaniu nowych przedsięwzięć są ludzie, pełni zapału i kochający miejsce, w którym żyją.

Prof. Oslislo docenił wspaniałe przestrzenie oddane dla turystów w Sztolni Królowa Luiza i Kopalni Guido, które stały się niewątpliwą wizytówką Zabrza. Jednocześnie upomniał się o twórców reprezentujących sztukę nieprofesjonalną. Docenił jakość, jaką udało się stworzyć w Szybie Maciej, a także działania podejmowane w Kwartale Sztuki.

Dr Barecki tłumaczył, że adaptując Szyb Maciej chciał pokazać zabrzanom i mieszkańcom Śląska, jak duży potencjał drzemie w substancji, jaką zawiera nasze miasto. Jego zdaniem dzielnicowość Zabrza nie wynika tylko z osiedli mieszkaniowych, ale z faktu, że tworzy je skupisko odrębnych społeczności. Jego zdaniem należy szukać zrównoważonego rozwoju pomiędzy dzielnicami i postawić na rozwój infrastruktury, która by je łączyła.

— Warto przekonywać mieszkańców, że nasze miasto ma mocne strony i potencjał, a równocześnie zadbać o zagospodarowanie codzienności zabrzan – stwierdził Konrad Kołakowski.

Projekt “Miasta Idei” miał być realizowany w centrum miasta, w Ośrodku Działań Artystycznych, ale pandemia koronawirusa i konieczne obostrzenia pokrzyżowały te plany.

Dlatego zarówno warsztaty, jak i debata odbyły się on-line. Zapis rozmowy dostępny jest na stronie www.katowice.wyborcza.pl oraz na profilu Gazety Wyborczej w Katowicach na Facebooku.