Już w czwartek konferencja „Zwierzę też człowiek”

14.10.2020

„Zwierzę też człowiek” – to tytuł konferencji zorganizowanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Zabrzu, która rozpocznie się w Łaźni Łańcuszkowej Sztolni Królowa Luiza 15 października. Podczas spotkania poruszone zostaną prawne aspekty ochrony i opieki nad zwierzętami.

Blok konferencji będzie składał się z trzech wykładów, przedstawionych przez osoby angażujące się w działania, którym los zwierząt nie jest obojętny. Najpierw prawniczka i członkini Koła Naukowego Praw Zwierząt Uniwersytetu Śląskiego ze swojego punktu widzenia opowie co prawnicy już wiedzą o opiece nad zwierzętami, a czego jeszcze powinni się dowiedzieć. Następnie Karolina Kuszlewicz, blogerka i jednocześnie rzecznik ds. ochrony zwierząt w Polskim Towarzystwie Etycznym, przybliży uczestnikom prawne spojrzenie na zwierzę, zastanawiając się jak prawnie powinny być traktowane zwierzęta, także te, który bardzo często w domach uważane są za nieodłącznych członków rodziny. Na koniec konferencji w obronie zwierząt wypowie się Marta Dymek, która skupi się na niejedzeniu mięsa. Znana blogerka prowadząca na co dzień Jadłonomię.com znana jest z propagowania weganizmu i dań bezmięsnych.

Szczegółowy plan konferencji:

17.00 – otwarcie konferencji
17.10 – „Co prawnicy wiedzą i powinni wiedzieć o zwierzętach?” – Marlena Drapalska-Grochowicz
17.40 – Jeśli zwierzę nie jest rzeczą, w takim razie kim jest na gruncie obowiązującego prawa” – Karolina Kuszlewicz
18.20 –  „Czy przyszłość jest roślinna, czyli co daje nam ograniczanie mięsa” – Marta Dymek
19.00 – Dyskusja

Konferencja realizowana jest w ramach projektu „To lubię. Czytelnicy dzielą się pasjami”. Projekt ten jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Partnerstwo dla książki”.

Ze względu na panujący stan epidemii, na wszystkich imprezach obowiązuje ograniczona liczba uczestników, a każdy zobowiązany jest do wypełnienia oświadczenia oraz noszenia maseczki przez cały czas spotkania. Szczegółowy regulamin dostępny jest na stronie internetowej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zabrzu.

MBP Zwierzę też człowiek