Za nami 98. urodziny Miasta Zabrze

28.09.2020

W ub. weekend świętowaliśmy 98. rocznicę nadania Zabrzu praw miejskich. W ramach tegorocznych obchodów w Domu Muzyki i Tańca odbyły się dwa specjalne koncerty galowe dla mieszkańców oraz licznie zaproszonych gości. Tradycyjnie też, w Kościele pw. św. Kamila odprawiona została uroczysta msza św. w intencji Zabrza, a także z okazji 24. rocznicy patronatu św. Kamila nad naszym miastem.

Dwudniowe świętowanie zainaugurował w sobotę pierwszy z koncertów zorganizowanych w Domu Muzyki i Tańca. W roli gospodarza uroczystości wystąpiła prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. Obecni byli także jej zastępcy: Krzysztof Lewandowski i Katarzyna Dzióba. Natomiast w gronie gości, którzy przybyli na niedzielną uroczystość znaleźli się również m.in.: Alina Nowak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, poseł na Sejm RP Tomasz Olichwer oraz radna Sejmiku Województwa Śląskiego Urszula Koszutska.

– Obchodzimy 98. rocznicę nadania praw miejskich Zabrzu, kiedyś największej wsi w Europie – mówiła podczas inauguracji prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. – Wspólną pracą, pasją i wysiłkiem zmieniamy oblicze naszego miasta, niegdyś znanego z hut i kopalń, dziś nowoczesnego ośrodka medycyny, kultury, sportu, nowych technologii i rozwijającej się przedsiębiorczości, a także lidera w dziedzinie turystyki postindustrialnej. Każdy z mieszkańców Zabrza może być dziś dumny z wkładu, jaki wnosi w to dzieło. Lista dokonań jest długa, zrealizowaliśmy wiele przedsięwzięć i zdobyliśmy na nie środki z wielu źródeł krajowych i europejskich. Jednak bez ludzi z wizją i determinacją nie udało by się tego wszystkiego dokonać i cieszyć się dziś sukcesami Zabrza. Wiele jeszcze przed nami, także trudności i problemów, ale jak zawsze wspólnymi siłami uda się przezwyciężyć. Z okazji urodzin naszego miasta składam wszystkim podziękowania, gratulacje i najlepsze życzenia zdrowia i spełnienia marzeń, bo to one są solą życia.

Niedzielny koncert urodzinowy był też tradycyjnie okazją do wręczenia Nagród Prezydenta Miasta w Dziedzinie Kultury. Ich laureatami zostali w tym roku: prof. Andrzej Jasiński, prof. Wincenty Grabarczyk, prof. Tomasz Tobolewski oraz Społeczny Komitet Opieki nad Cmentarzem Żydowskim. Jubileusz był także okazją do świętowania ważnego wydarzenia dla Kopalni Guido, która uzyskała status Pomnika Historii.

W części muzycznej można było usłyszeć wyjątkowych artystów, którzy uświetnili jubileusz znakomitymi wykonaniami polskich przebojów jazzowych. Beata Bednarz, Patrycja Kotlarska, Jacek Kotlarski, Piotr Wrombel, Zbigniew Wrombel, a także Krzysztof Szamańda wystąpili m.in. z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Zabrzańskiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego.

Uczestnikom gali oraz wszystkim mieszkańcom i przyjaciołom Zabrza życzenia on-line złożyli: burmistrz szwedzkiego miasta partnerskiego Lund Mats Helmfrid oraz niemieckiego Essen Thomas Kufen.