Industriada 2020 już za nami

28.09.2020

26 września, pod hasłem “Natura w przemyśle”, odbyła się 11 edycja Industriady. Święto Szlaku Zabytków Techniki odbyło się w tym roku w 36 zabytkach techniki usytuowanych w 23 miejscowościach województwa śląskiego. Wśród nich nie mogło zabraknąć Zabrza. To właśnie w naszym mieście odbyła się inauguracja tegorocznych obchodów, a Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu po raz pierwszy było głównym organizatorem tego wyjątkowego wydarzenia.

Inauguracja Industriady miała miejsce w Sztolni Królowa Luiza w obecności marszałka województwa śląskiego Jakuba Chełstowskiego oraz prezydent Zabrza Małgorzaty Mańki – Szulik. Główną atrakcją było uruchomienie w Strefie Carnall zabytkowej wyciągowej maszyny  parowej z 1915 roku. To unikat – najlepiej zachowany i jedyny w Europie przykład nadal czynnego i tradycyjnie zasilanego urządzenia tego typu. Od 26 września jest znowu udostępniona dla zwiedzających.

– Dzięki rozwojowi turystyki postindustrialnej, Szlakowi Zabytków Techniki i Industriadzie przemysłowe dziedzictwo Śląska otrzymuje nowe życie – mówiła prezydent miasta Małgorzata Mańka-Szulik. – Piękne obiekty z całego regionu, perełki architektury i techniki, tworzą dziś długi sznur, z którego możemy być dumni. Tak, jak z maszyny parowej z ponad 100-letnią historią, która dzięki naszej determinacji i zaangażowanym środkom od dziś znów będzie przyciągać i zachwycać turystów przybliżając im ważne wątki z dziejów Zabrza i Śląska. Jeszcze kilkanaście lat temu nikt by nie pomyślał, że Zabrze może być miastem turystycznym. Tymczasem obecnie co roku odwiedza nasze miasto ponad 200 tysięcy zwiedzających z regionu, Polski, Europy i świata.

W Zabrzu do Industriady włączyły się obiekty wchodzące w skład Muzeum Górnictwa Węglowego – Kopalnia Guido, Park 12C Sztolni Królowa Luiza oraz Strefa Carnall Sztolni Królowa Luiza, a także Szyb Maciej. W bogatym programie industriadowych wydarzeń każdy mógł znaleźć coś dla siebie. w zabrzańskich postindustrialnych przestrzeniach, na zwiedzających czekało bowiem wiele niespodzianek, atrakcji i wrażeń!

Podczas inauguracji Industriady zagrała Orkiestra Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Po ruchomieniu jedynej w Europie czynnej wyciągowej maszyny o napędzie parowym odbył się spektakl uliczny „Od rośliny do maszyny”, pokaz tańca w kuli z wodą oraz parada „Śladami zwierząt”.

W Sztolni Królowa Luiza można się było wybrać na tematyczne zwiedzanie podziemnych tras turystycznych: „Kopalniany zwierzyniec – Trasa rodzinna” oraz „Trasa Wodna”. W Parku 12C uczestnicy Industriady mogli wziąć dział w warsztatach edukacyjnych „Z naturą w tle”, a także w warsztatach kreatywnych, przygotowanych przez teatr „Lufcik na Korbkę”. Punktem kulminacyjnym było natomiast widowisko plenerowe „Cyrk Tarabumba”, zorganizowane i wyreżyserowane przez „Teatr Klinika Lalek”.

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu zaprosiło również mieszkańców miasta i wszystkich pasjonatów industrialnego świata na specjalne, bezpłatne pokazy uruchomienia zabytkowej maszyny parowej oraz zwiedzanie wieży Szybu Carnall.

Port Sztolni Królowa Luiza przy ulicy Karola Miarki 8 zamienił się natomiast w strefę graffiti. Przez cały tworzono tam ogromy mural, nawiązujący do motywu tegorocznego Święta Szlaku Zabytków Techniki.

Kopalnia Guido przygotowała specjalny scenariusz zwiedzania podziemi, udostępniając nigdy wcześniej nieodwiedzane przez turystów przestrzenie kopalni. Była to m.in. tama wodna, czyli chodnik, który łączy Guido z KWK Makoszowy. Zaprezentowana zostła również wystawa „Ex Silesia Lux”, nawiązująca do 100. rocznicy wybuchu II Powstania Śląskiego.

W Szybie Maciej odbyły się m.in. warsztaty plastyczne z recyklingu, warsztaty kreatywne. Z programem artystycznym wystąpiło Studio Maciej i Szkoła SUZUKI. Odbył się też pokaz i zwiedzanie maszyny wyciągowej i ujęcia wody oraz wykład naukowy dla dzieci o środowisku, ekologii i wykorzystywaniu drewna w kopalniach, który wygłosił pracownik Nadleśnictwa Katowice. W Szybie Maciej odbył się też spektakl w wykonaniu grupy Niespasowani pt. „Baśniowy Ambaras” oraz recital piosenek z naturą w tle pt. Tyle słońca w całym mieście” w wykonaniu Ingii Papkali.