Wkrótce XI edycja Industriady

22.09.2020

26 września odbędzie się XI edycja Industiady – dorocznego święta Szlaku Zabytków Techniki. Weźmie w niej udział 36 obiektów zlokalizowanych w 23 miastach i obejmie sumie 301 wydarzeń. W Zabrzu do Industriady włączyły się obiekty wchodzące w skład Muzeum Górnictwa Węglowego – Kopalnia Guido, Park 12C Sztolni Królowa Luiza oraz Strefa Carnall Sztolni Królowa Luiza, a także Szyb Maciej.

Tegoroczne obchody ze względu na pandemię będą różnić się od poprzednich. Oprócz zmiany terminu (poprzednie edycje Industriady odbywały się w czerwcu) obchody będą skrócone do jednego dnia (26 września), nie będzie także tradycyjnego rozruchu maszyn i wielkiego finału.

Industriada rozpocznie się w Zabrzu. W Sztolni Królowa Luiza na inaugurację uruchomiona zostanie zabytkowa parowa maszyna wyciągowa. Finał będzie miał miejsce w tyskim Browarze Obywatelskim, gdzie odbędzie się koncert Marcina Wyrostka i Orkiestry Kameralnej Aukso.

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu

W sobotę, 26 września, w zabrzańskich postindustrialnych przestrzeniach, na zwiedzających czekać będzie wiele niespodzianek, atrakcji i wrażeń!

Wielkie otwarcie INDUSTRIADY odbędzie się o godzinie 10.00 w Sztolni Królowa Luiza, w strefie Szybu Carnall, przy ul. Wolności 410. Wydarzenie zainauguruje uruchomienie jedynej w Europie czynnej wyciągowej maszyny o napędzie parowym. Podczas otwarcia wystawiony zostanie spektakl uliczny „Od rośliny do maszyny”. Uczestnicy będą mogli zobaczyć taneczno-akrobatyczny pokaz w kuli z wodą oraz wziąć udział w paradzie “Śladami zwierząt”.  Wszystko zgodnie z motywem przewodnim tegorocznego święta: natura w przemyśle!

We wszystkich obiektach Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu zostały przygotowane specjalne atrakcje.

Do Sztolni Królowa Luiza zapraszamy na tematyczne zwiedzanie podziemnych tras turystycznych: „Kopalniany zwierzyniec – Trasa rodzinna” oraz „Trasa Wodna”.

W Parku 12C, przy ul. M. Mochnackiego 12, uczestnicy będą mogli wziąć dział w warsztatach edukacyjnych „Z naturą w tle”, a także w warsztatach kreatywnych, przygotowanych przez teatr „Lufcik na Korbkę”. Punktem kulminacyjnym będzie widowisko plenerowe „Cyrk Tarabumba”, zorganizowane i wyreżyserowane przez „Teatr Klinika Lalek”.

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu zaprasza również mieszkańców miasta i wszystkich pasjonatów industrialnego świata na specjalne, bezpłatne pokazy uruchomienia zabytkowej maszyny parowej (w godzinach 12:00 – 18:00) oraz zwiedzanie wieży Szybu Carnall.

Port Sztolni Królowa Luiza przy ulicy Karola Miarki 8 zamieni się natomiast w strefę graffiti. Przez cały dzień tworzony będzie tam ogromy mural, nawiązujący do motywu tegorocznego Święta Szlaku Zabytków Techniki.

Kopalnia Guido przygotowała specjalny scenariusz zwiedzania podziemi, udostępniając nigdy wcześniej nieodwiedzane przez turystów przestrzenie kopalni. Będzie to m.in. tama wodna, czyli chodnik, który łączy Guido z KWK Makoszowy. Zaprezentowana zostanie również wystawa „Ex Silesia Lux”, nawiązująca do 100. rocznicy wybuchu II Powstania Śląskiego.

Więcej informacji na: www.muzeumgornictwa.pl, www.sztolnialuzia.pl oraz www.kopalniaguido.pl

Szyb Maciej

W Szybie Maciej atrakcje związane z Industriadą zaplanowano w godzinach 12.00-18.00. Odbędą się m.in. warsztaty plastyczne z recyklingu (w godz. 12.00-18.00.) oraz warsztaty kreatywne (w godz. 12.00-18.00). Z programem artystycznym wystąpi Studio Maciej i Szkoła SUZUKI. Zaplanowano też pokaz i zwiedzanie maszyny wyciągowej i ujęcia wody (w godz. 13.15-14.00) oraz wykład naukowy dla dzieci o środowisku, ekologii i wykorzystywaniu drewna w kopalniach, który wygłosi pracownik Nadleśnictwa Katowice ( w godz. 13.15-14.00 oraz 15.15-16.00).

W godz. 16.15-17.00 odbędzie się spektakl w wykonaniu grupy Niespasowani pt. „Baśniowy Ambaras” a o godz. 17.00 rozpocznie się recital piosenek z naturą w tle pt. Tyle słońca w całym mieście” w wykonaniu Ingii Papkali.

Szczegóły oraz regulamin dostępny na www.szybmaciej.pl.

– W Zabrzu znajduje się wiele obiektów poprzemysłowych wartych pokazania – mówi prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. – Dzięki chęci zachowania dziedzictwa naszych przodków dla przyszłych pokoleń, konsekwencji i zaangażowanym środkom wnieśliśmy do Szlaku Zabytków Techniki cenne perełki industrialnej architektury i techniki. Cieszę się, że mimo utrudnień spowodowanych pandemią, konsekwentnie kontynuujemy tradycje Industriady.

Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest „Natura w przemyśle”.

Więcej informacji: http://industriada.pl/