Przed nami XI edycja Industriady

14.09.2020

26 września odbędzie się XI edycja Industiady, dorocznego święta Szlaku Zabytków Techniki. Weźmie w niej udział 36 obiektów zlokalizowanych w 23 miastach i obejmie sumie 301 wydarzeń. Dzisiaj, w Łaźni Łańcuszkowej Sztolni Królowa Luiza, zorganizowana została konferencja prasowa zapowiadająca to wydarzenie.

Uczestniczyli w niej m.in.: prezydent miasta Zabrze Małgorzata Mańka-Szulik, dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu (organizatora głównego) Bartłomiej Szewczyk oraz przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

– W Zabrzu znajduje się wiele obiektów poprzemysłowych wartych pokazania – mówi prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. – Dzięki chęci zachowania dziedzictwa naszych przodków dla przyszłych pokoleń, konsekwencji i zaangażowanym środkom wnieśliśmy do Szlaku Zabytków Techniki cenne perełki industrialnej architektury i techniki. Cieszę się, że mimo utrudnień spowodowanych pandemią, konsekwentnie kontynuujemy tradycje Industriady.

Tegoroczne obchody ze względu na pandemię będą różnić się od poprzednich. Oprócz zmiany terminu (poprzednie edycje Industriady odbywały się w czerwcu) obchody będą skrócone do jednego dnia, nie będzie także tradycyjnego rozruchu maszyn i wielkiego finału.

Industriada rozpocznie się w Zabrzu. W Sztolni Królowa Luiza na inaugurację uruchomiona zostanie zabytkowa parowa maszyna wyciągowa. Finał będzie miał miejsce w tyskim Browarze Obywatelskim, gdzie odbędzie się koncert Marcina Wyrostka i Orkiestry Kameralnej Aukso.

Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest „Natura w przemyśle”.

Więcej informacji: http://industriada.pl/