Happening w Miejskim Ogrodzie Botanicznym

14.09.2020

W ubiegły weekend w Miejskim Ogrodzie Botanicznym w Zabrzu odbył się happening podsumowujący projekt pn. “Łączenie sztuki z przyrodą – zapełnianie przestrzeni publicznej”. Wydarzenie zorganizowane zostało przez Stowarzyszenie „Pogodni i Aktywni”.

W imprezie udział wzięli m.in.: prezydent Miasta Zabrze Małgorzata Mańka-Szulik, przewodnicząca Rady Miasta Zabrze Łucja Chrzęstek-Bar, dyrektor Miejskiego Ogrodu Botanicznego w Zabrzu Agnieszka Zawisza-Raszka oraz prezes Stowarzyszenia „Pogodni i Aktywni” Renata Krajewska.

– W Zabrzu mamy wielu aktywnych ludzi z pasją, co widać wyraźnie także dzisiaj, w to sobotnie przedpołudnie. Ogród Botaniczny jest bardzo ważnym przystankiem na mapie Zabrza, to nasze zielone miejskie płuca. Cieszę się, że dzielą się Państwo z nami tak chętnie swoimi zainteresowaniami. Pokazujecie, że w naszym mieście można aktywnie i z wielką przyjemnością spędzać czas – stwierdziła prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. – Zabrze jest wyjątkowe i jeżeli tylko ktoś potrafi spojrzeć na nie z pasją, to dostrzeże tę wyjątkowość choćby w naszym wspaniałym ogrodzie botanicznym. To tacy ludzie jak Państwo przyczyniają się do rozwoju naszego miasta. Jeszcze raz wszystkim dziękuję i gratuluję tak pięknej akcji, jaką dzisiaj mogliśmy wszyscy zobaczyć – dodała Małgorzata Mańka-Szulik.

Podczas happeningu zostało posadzone pamiątkowe drzewo podarowane ogrodowi botanicznemu przez Stowarzyszenie „Pogodni i Aktywni”. Uczestnicy imprezy mogli m.in. zobaczyć wystawę obrazów, wziąć udział w akcji ubierania drzew oraz w warsztatach rękodzieła. Dla seniorów zostały także przewidziane zajęcia ruchowe i wspólne czytanie literatury, które zorganizowała Miejska Biblioteka Publiczna w Zabrzu.

Głównym celem projektu pt.: “Łączenie sztuki z przyrodą – zapełnianie przestrzeni publicznej” jest zapobieganie marginalizacji i wykluczaniu osób starszych poprzez aktywizację w działaniach na rzecz upiększania przestrzeni publicznej.

Projekt został zrealizowany we współpracy m.in. z Urzędem Miejskim w Zabrzu, Miejskim Ogrodem Botanicznym w Zabrzu, Miejską Biblioteką Publiczną w Zabrzu (Filią nr 19) oraz Stowarzyszeniem „Aktywne Zabrze”.