W Zabrzu ruszyła budowa fabryki grilli amerykańskiej firmy Weber

10.09.2020

Weber-Stephen Products, amerykański producent wiodącej na świecie marki grilli, rozpoczął wczoraj budowę nowego zakładu produkcyjnego na terenie zabrzańskiej strefy ekonomicznej wchodzącej w skład Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A. Firma zamierza zainwestować w zakład około 200 mln zł.

– Cieszymy się, że dzięki naszej nowej inwestycji będziemy mogli zapewnić jeszcze lepszą obsługę naszych fanów grillowania na całym świecie, zwłaszcza w Europie, którzy zaufali wyjątkowej jakości naszych produktów i usług – powiedział Chris Scherzinger, CEO Weber-Stephen Products LLC poprzez łącze wideo z USA. – Fabryka w Zabrzu to kolejny, kluczowy krok. Nie moglibyśmy być bardziej podekscytowani, rozpoczynając budowę w tym ważnym i niesamowitym mieście – dodał.

Z powodu pandemii i związanego z nią zakazu lotów z USA nie mógł przyjechać do Zabrza. Na miejscu reprezentował go Hans-Juergen Herr, prezes europejskiej odnogi Weber-Stephen Products. Oprócz niego w uroczystym “wbiciu pierwszej łopaty” udział wzieli również m.in.: prezes KSSE dr Janusz Michałek, zastępca prezydenta Miasta Zabrze Katarzyna Dzióba oraz pelnomocnik prezydenta Miasta Zabrze ds. inwestorów Rafał Kobos.

Prezes KSSE dr Janusz Michałek przypomniał, że rozpoczęcie budowy to następny ważny etap na drodze do realizacji inwestycji.

– Weber Stephen Products kupił działkę na terenie KSSE w Zabrzu w lutym br., a już dziś rozpoczyna budowę swojego pierwszego w Polsce zakładu. Inwestycja jest warta ponad 200 mln zł, a firma planuje zatrudnić ok. 300 pracowników – mówił prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A. (KSSE) dr Janusz Michałek. – Takie firmy, jak nasz nowy inwestor, to ambasadorowie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i regionu na świecie – zaznaczył.

Fabryka grilli ma być gotowa w sierpniu 2021 roku. Amerykanie zamierzają zatrudnić w niej około 300 osób. Cała inwestycja szacowana jest na około 200 mln zł, z czego sam zakup nieruchomości pochłonął około 23 mln zł. Już teraz z tego powodu jest to rekordowa pod względem wyceny inwestycja w zabrzańskiej części Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

– W Zabrzu jeszcze niedawno funkcjonowało osiem kopalń. Dziś po tych wielkich zakładach pracy zostało tylko wspomnienie. Dlatego podejmujemy intensywne działania zmierzające do zwiększania potencjału gospodarczego naszego miasta. Poprzez przygotowanie atrakcyjnych terenów, a następnie pozyskanie we współpracy z KSSE inwestorów generujemy nowe miejsca pracy oraz zwiększamy wpływy z podatków do budżetu miasta – komentuje Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Miasta Zabrze.

9 września w Zabrzu oprócz uroczystości wbicia „pierwszej łopaty” pod budowę nowego zakładu przy ul. Donnesmarcka, firma Weber zorganizowała również pokaz sztuki grillowej dla mieszkańców i Akademię Grillowania, na które zaprosiła na plac Teatralny.

Weber-Stephen Products powstał w 1952 roku wraz z wynalezieniem rewolucyjnego grilla Weber® Kettle Grill. Kilkadziesiąt lat później, Weber nadal udowadnia swoje oddanie doskonałemu grillowaniu. Stale wprowadza innowacje, nowe produkty i techniki, a także zapewnia fachową wiedzę, aby umożliwić swoim lojalnym fanom „odkrywanie tego, co jest możliwe”.