Odkrywamy osiedle Borsiga w ramach projektu “Familoki”

02.09.2020

6 września o godzinie 16.00 zapraszamy na zwiedzanie osiedla Borsiga w ramach projektu “Familoki”. Podczas wycieczki dowiemy się czemu mieszkańcy nazywają kolonię Bozywerk, skąd wziął się zamek na Biskupicach i kim była rodzina Borsig.

Kolonia Borsigwerk to najstarsze i największe osiedle robotnicze w Zabrzu. Była to jedna z pierwszych wzorcowych kolonii patronackich na Górnym Śląsku. Wybudowano ponad 60 familoków ustawionych w dziesięciu rzędach wzdłuż równoległych ulic. Osiedle wybudowano w latach 1868-1880 rodzin pracowników Kombinatu górniczo-hutniczego Borsig.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny! Wycieczka potrwa ok. dwóch godzin. Miejscem spotkania uczestników będzie zbieg ulic Stefana Okrzei i św. Wojciecha.

W związku z zagrożeniem COVID-19 wszyscy uczestnicy wycieczki proszeni o obowiązkowe zakrywanie ust i nosa, a takze zachowanie dwumetrowych odstępów między uczestnikami.

Organizatorem projektu “Familoki” jest Klaster Innowacji Społecznych. Projekt jest poświęcony odkryciu i zaprezentowaniu lokalnych, nieznanych historii dotyczących osiedli robotniczych w miastach Górnego Śląska i Zagłębia i obejmuje czternaście wycieczek. Więcej informacji o projekcie: [TUTAJ]. Projekt jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Więcej informacji znajdą Państwo pod adresem [TUTAJ]