Zabrze przestrzenią rozwoju

Złota Pinezka dla Zabytkowej Kopalni Guido!

11.08.2020


Kopalnia Guido otrzymała Złotą Pinezkę – specjalne wyróżnienie, które Google Polska przyznał w tym roku z okazji 15. rocznicy uruchomienia Map Google. W każdym województwie nagradzono tylko jedno wyjątkowe miejsce, które zostało najwyżej ocenione przez użytkowników Map. W województwie śląskim tę najwyższą ocenę zdobyła właśnie Kopalnia Guido w Zabrzu!

Mapy Google zostały uruchomione w lutym 2005 roku i od tego czasu pomagają użytkownikom znajdować informacje o interesujących ich miejscach, firmach czy instytucjach z całego świata. Dziś z usługi korzysta już ponad miliard użytkowników z różnych zakątków globu. Z biegiem lat do Map Google dodano ponad 200 milionów miejsc, z kolei użytkownicy każdego dnia publikują w usłudze ponad 20 milionów wpisów: wskazówek, opinii, zdjęć i informacji.

To właśnie dzięki opiniom użytkowników Map, Google wyłonił jedno najlepiej oceniane miejsce w każdym z 16 województw, które otrzyma statuetkę Złotej Pinezki. Dziś ogłaszono laureata Złotej Pinezki w województwie śląskim – jest to Kopalnia Guido w Zabrzu, w której nie wydobywa się już węgla kamiennego, ale którą można zwiedzać podczas wyjątkowej wędrówki. Wystarczy zjechać prawdziwą klatką szybową i przekonać się, jak wygląda praca górników 320 metrów pod ziemią. I właśnie to miejsce najlepiej ocenili użytkownicy Map i otrzymuje ono statuetkę z okazji 15. rocznicy uruchomienia Map Google.

Odkrywanie Kopalni Guido wiąże się przede wszystkim z poznawaniem rozwoju techniki górniczej od końca XIX wieku aż do czasów współczesnych. Choć kopalnia od lat nie wydobywa węgla, to na trasie turystycznej go nie brakuje. Podczas zwiedzania można natrafić na węgiel co najmniej cztery razy, i to w zupełnie surowej formie pokładu o grubości nawet do dwóch metrów. Zwiedzający mają również okazję przyjrzeć się z bliska, jak pracują potężne maszyny do urabiania skał i węgla. Kopalnie Guido obecnie ma już ponad 6 tysięcy opinii na Mapach Google, a średnia ocen wynosi 4,8.

– Złota Pinezka, jest nie tylko nagrodą ale wielką radością dla nas jako instytucji – komentuje Bartłomiej Szewczyk Dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. – Najważniejsze w naszej działalności turystycznej jest zadowolenie i satysfakcja odwiedzających nas gości. Tym bardziej tak wysoka ocena, świadczy o dobrym kierunku i skuteczności podejmowanych działań. Zawsze staramy się aby nasza oferta była na najwyższym poziomie. Jako powiernik śląskiego dziedzictwa, kierujemy się zasadą „na zicher”, co w języku śląskim oznacza starannie, tak dobrze jak to tylko możliwe. Cieszymy się niezmiernie, że turyści ocenili nas tak wysoko. Ciągle poszerzamy pola naszej działalności, podejmując kolejne projekty i wyzwania. Zapraszamy do odwiedzania Kopalni Guido, ale i Sztolni Królowa Luiza, która jest jedną z części ogromnego kompleksu Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Kilometry podziemnych tras turystycznych, niepowtarzalne górnicze historie, oferta eventowa czy biznesowa to szeroka skala działalności naszej Instytucji. Odwiedzajcie nas Państwo w poszukiwaniu uśmiechu, przygód oraz nietuzinkowych miejsc. Poznajcie Śląsk, Zabrze i górnicze ścieżki ukryte głęboko pod ziemią – dodaje dyrektor MGW w Zabrzu.