Zabrze przestrzenią rozwoju

Miejski Ogród Botaniczny zaprasza na obchody „Dnia Pszczół”

07.08.2020

Od lat biolodzy i ekolodzy odnotowują spadek różnorodności i liczebności pszczół . Główną przyczyną tego kryzysu są toksyczne pestycydy wykorzystywane w rolnictwie. Dlatego tak ważne są wszelkie działania mające na celu podnoszenie świadomości społecznej nt. wyjątkowej roli, jaką odgrywają owady zapylające w ekosystemie. W te działania wpisują się m.in. obchody Dnia Pszczół, na które już w najbliższą sobotę zaprasza Miejski Ogród Botanicznego w Zabrzu.

Obchody rozpoczną się o godz. 10.00 i potrwają do godz. 16.00. W programie znajdzie się m.in. spotkanie z pszczelarzem zatytułowane „Poznaj rodzinę pszczelą” (o godz. 10.00, 11.00 i 12.00) w ogrodowej pasiece.

O godz. 11.00, w salonie wierzbowym na łące, zaplanowano spotkanie z Renatą Piątkowską, autorką książek dla dzieci. W samo południe zainteresowani zostaną zaproszeni na turniej gier planszowych. Młodsze dzieci, w wieku 4-6 lat, będą mogły sprawdzić się w grze „Pszczółki”, a starsze – w wieku od 7 do 10 lat – w grze pt. „Honeycombs”.

Na trawie „Pod czarną sosną” każdy będzie mógł zbudować domek dla owadów. Te zajęcia zaplanowano na godz. 12.00, 13.00 i 14.00.

O roślinach miododajnych rosnących w MOB będzie można posłuchać odwiedzając stanowisko przy „Rabacie ziołowej”. Cykl prelekcji na ten temat zaplanowano w godz. 13.00, 14.00 oraz 15.00.

Na łące przy stawie, o godz. 14.00, rozpocznie się akcja pt. „Czytanie na trawie”.

Zaplanowano też trzy warsztaty, m.in.: „Hop siup – owada zrób”, z tworzenia lapbooków oraz z eksperymentowania kolorami.

W trakcie imprezy otwarte będą stoiska, gdzie kupić mozna miody, naturalne kosmetyki, wyroby z ceramiki, a także rośliny tropikalne.

Organizatorzy zachęcają, by zainteresowani wzięli ze sobą koc piknikowy, by wygodnie rozłozyć się na ogrodowej łące.
Imprezę wraz z Miejskim Ogrodem Botanicznym organizuje Miejska Biblioteka Publiczna w Zabrzu.