Zabrze przestrzenią rozwoju

Dzisiaj w Zabrzu gościmy uczestników 77. Tour de Pologne!

06.08.2020


Między godz. 17.54 a godz. 18.05 planowany jest dzisiaj wjazd kolarzy na zabrzański odcinek II etapu 77. Tour de Pologne. Kolarze powinni przyjechać na metę usytuowaną przy Arenie Zabrze ok. godz. 18.30. Wtedy też przewidziano dekorację zwycięzców tego etapu wyścigu. Wyznaczoną ulicami Zabrza pętlę o długości 6,1 km uczestnicy tegorocznej edycji pokonają trzykrotnie. 

Drugi etap to szybki, ale trudny technicznie odcinek, na którym o zwycięstwo powinni walczyć sprinterzy. Na trasie znajduje się jeden bardzo wymagający podjazd – Góra Świętej Anny, gdzie znajduje się Premia Górska II kategorii. Następnie kolarze powalczą na dwóch Lotnych Premiach LOTTO – Strzelce Opolskie oraz Ujazd i zawitają do Zabrza. Tam będą mieli do pokonania trzy rundy po sześć kilometrów, a finisz znajdzie się tradycyjnie przy Arenie Zabrze.

– Mamy wyjątkowe czasy, ale i nasz wyścig będzie wyjątkowy. Chcemy stworzyć imprezę, na którą będą zwrócone oczy całego świata. Pokażemy, że można, że warto, a sport znowu da całemu światu piękny sygnał do działania – mówi dyrektor generalny Tour de Pologne Czesław Lang

Tour de Pologne to jedna z najbardziej prestiżowych międzynarodowych imprez sportowych w Polsce. Od 2011 r. zaliczany jest do UCI World Tour, czyli cyklu najważniejszych zawodów świata w kolarstwie szosowym. Co roku zawodników ogląda na trasie ok. 3,5 mln kibiców, a transmisja telewizyjna dociera do ponad stu krajów na całym świecie.

– Tour de Pologne to prawdziwe święto miłośników kolarstwa, których w naszym mieście nie brakuje – stwierdza prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. – Obok przeżywania sportowych emocji doroczny udział w zawodach ugruntowuje wizerunek miasta jako prężnego ośrodka sportu, ale także medycyny, kultury, turystyki industrialnej i innowacyjnej gospodarki. W czasie Tour de Pologne zabrzanie rokrocznie udowadniają, że potrafią stworzyć wspaniałą atmosferę i żywiołowym dopingiem wesprzeć sportowe zmagania kolarzy. Sport jest ogromnym atutem Zabrza, wpływa na integrację mieszkańców, umacnia więzi w społecznościach lokalnych i aktywizuje ludzi połączonych wspólną pasją. W tym wyjątkowym roku mieszkańcy Zabrza również będą sercem z zawodnikami wyścigu.

Trasa przejazdu kolarzy przez Zabrze:
W Zabrzu uczestnicy wyścigu trzykrotnie pokonają rundę o długości 6,1 km. Peleton od ronda Sybiraków pojedzie ulicą de Gaulle’a, skręci w lewo w Roosevelta, na niewielkim rondzie w ciągu ulicy Roosevelta pojedzie w lewo, w kierunku Drogowej Trasy Średnicowej, którą dojedzie z powrotem do ronda Sybiraków, by ponownie zjechać w dół. Zdaniem organizatorów, końcówka będzie bardzo spektakularna, a ponad kilometr prostej do mety zapewni piękny sportowy spektakl.