Odkrywamy tajemnice Zandki w ramach projektu "Familoki"

10.07.2020

19 lipca o godzinie 16.00 zapraszamy na zwiedzanie osiedla robotniczego Zandka w Zabrzu oraz dawnego kompleksu huty Donnersmarcka w ramach projektu “Familoki”. Razem z organizatorami będzie można odkryć to, co przetrwało z niego do dzisiaj oraz dowiedzieć się jak postawiono Stalowy Dom.

Na początku XX wieku w centrum Zabrza powstało wzorcowa kolonia robotnicza Zandka. Oprócz domów dla pracowników i urzędników, wybudowano szkoły, sklepy, łaźnie oraz siedzibę straży pożarnej. Przy samej Hucie wybudowano zalążek przyszłego miasta Kasyno (Teatr Nowy), bibliotekę, halę sportową i basen. Zakład zatrudniał ponad 7 tysięcy pracowników. Na terenie osiedla powstał eksperyment budowlany Stalowy Dom, który ma już ponad 90 lat.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny! Wycieczka szlakami zabytków w Zabrzu potrwa ok. trzech godzin. Miejscem spotkania uczestników będzie zbieg ulic Krakusa i Franciszka Siedleckiego.

W związku z zagrożeniem COVID-19 wszyscy uczestnicy wycieczki proszeni o obowiązkowe zakrywanie ust i nosa, a takze zachowanie dwumetrowych odstępów między uczestnikami.

Organizatorem projektu “Familoki” jest Klaster Innowacji Społecznych. Projekt jest poświęcony odkryciu i zaprezentowaniu lokalnych, nieznanych historii dotyczących osiedli robotniczych w miastach Górnego Śląska i Zagłębia i obejmuje czternaście wycieczek. Więcej informacji o projekcie: [TUTAJ]. Projekt jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Więcej informacji znajdą Państwo pod adresem [TUTAJ]