Dzisiaj obchodzimy 30-lecie samorządu w Polsce

27.05.2020

27 maja obchodzimy 30-lecie odrodzenia samorządu terytorialnego. Dokładnie 30 lat temu odbyły się wolne, powszechne wybory do rad gmin, które były początkiem wolnej, samorządnej Polski.

W 2020 r. mija 30 lat od pierwszych wyborów do rad gmin i ustawy o samorządzie terytorialnym. Ustawa została uchwalona 8 marca 1990 r., a weszła w życie 26 maja 1990 r. 27 maja obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego.

– Niestety sytuacja związana z epidemią, wymusiła na nas przeformułowanie obchodów 30-lecia samorządu. Nie możemy uczcić tej rocznicy spotykając się wszyscy razem. Zapraszamy więc na wirtualne obchody. W Ratuszu zawieszone zostały zdjęcia przedstawiające zabrzańskich radnych, sprawujących swoją funkcję w okresie 1990-2018. Zachęcam do wirtualnego zapoznania się z galerią – mówi prezydent Zabrza, Małgorzata Mańka-Szulik.

Dzisiaj poznamy również wyniki ankiety, która przeprowadzona została z okazji 30-lecia samorządu w Zabrzu. Mieszkańcy, którzy wzięli w niej udział wybierali dziesięć najważniejszych dla Zabrza inwestycji i projektów.