XIII Metropolitalne Święto Rodziny

22.05.2020

Już jutro rozpoczną się obchody XIII Metropolitalnego Święta Rodziny. Ze względu na panującą epidemię bedą one miały inny przebieg niż dotychczas. Jednak mimo, że konieczne było odwołanie części wydarzeń, z pewnością celebrowanie tego wyjątkowego Święta pozwoli nam jak co roku zjednoczyć się wokół najważniejszej idei, jaką to wydarzenie promuje – wokół rodziny. Patronat honorowy nad XIII MŚR objęli: metropolita katowicki abp Wiktor Skworc oraz ordynariusz gliwicki bp Jan Kopiec. Obchodom przyświeca tym razem hasło “Rodzina przestrzenią spotkania”.

Idea Metropolitalnego Święta Rodziny zrodziła się w 2007 roku podczas śląskiej pielgrzymki samorządowców i parlamentarzystów z ówczesnym metropolitą katowickim arcybiskupem Damianem Zimoniem do Rzymu. Pielgrzymka odbyła się z okazji 750-lecia śmierci św. Jacka, patrona Śląska. Autorkami pomysłu zorganizowania imprezy promującej rodzinę były prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik oraz śp. Krystyna Bochenek.

– Zależało nam na tym, by w organizację święta włączyły się: Kościół, samorząd, organizacje pozarządowe i stowarzyszenia – wspomina prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, koordynator MŚR. – Przez ostatnie lata widać było, że oferta wydarzeń, imprez, spotkań, pikników, wystaw, przedstawień teatralnych, koncertów dla całych rodzin z roku na rok jest większa i coraz więcej samorządów angażuje się w MŚR. Ta oferta spotykała się ze znakomitym odbiorem ze strony rodzin, do których była skierowana. W tym roku Metropolitalne Święto Rodziny, impreza, która co roku gromadziła tysiące uczestników, będzie mieć zupełnie inną formułę. Ze względu na panującą pandemię, konieczna była rezygnacja z wielu wydarzeń. Dla części z nich przewidziano inną formę, wykorzystując media elektroniczne jako sposób dotarcia z przekazem do szerszego grona odbiorców – dopowiada prezydent Zabrza.

W ramach tegorocznych obchodów odbędzie się m.in. I Metropolitalny Konkurs Literacki, w którym udział będzie mógł wziąć każdy, kto chce wyrazić w formie pisanej swoje refleksje dotyczące rodziny. Prace bedzie można wysyłać do 31 sierpnia br. (szczegóły na plakacie poniżej).

23 maja (sobota) Sośnicowice zapraszają do wzięcia udziału w “Biegu wirtualnym dla Franka”, który zmaga się z ostrą odmianą SMA1. Akcja odbędzie się w terminie: 23.05.2020, godz. 00.01 – 24.05.2020, godz. 23.59. Szczegóły pod adresem https://biegamyzsercem.pl/organizujemy/rok-2020/23-05-wirtualny-dla-ka%C5%BCdego.html

24 maja (niedziela), o godz. 12.00, w Katedrze pw. Chrystusa Króla w Katowicach odprawiona zostanie msza święta w intencji Jubileuszy Małżeńskich. Tego samego dnia, o godz. 10.00, msza święta w intencji rodzin Diecezji Gliwickiej odbędzie się w Katedrze św. ap. Piotra i Pawła w Gliwicach.

31 maja (niedziela), o godz. 13.00, arcybiskup Wiktor Skworc odprawi mszę świętą w Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich. Homilię wygłosi abp Grzegorz Ryś. Nabożeństwo będzie transmitowane za pośrednictwem telewizji.

7 czerwca (niedziela), o godz. 10.00, na antenie TVS oraz na portalu www.tvs.pl transmitowany będzie program skierowany do dzieci pn. “Rokolinowy świat”. Poświęcony zostanie Dniu Dziecka. Gospodarze programu opowiedzą o idei festynu „I przez nas ma świat lepszym być”, którego organizację w tym roku uniemożliwiła pandemia; dzieci dowiedzą się też dlaczego warto pomagać przez cały rok. Nie zabraknie piosenek dla najmłodszych, konkursów i wspólnej zabawy z Roko i Colino.

– Tegoroczne Metropolitalne Święto Rodziny z pewnością będziemy przeżywać w specyficzny sposób, ale nie zapomnimy o jego najważniejszym celu i znaczeniu – o pokazywaniu, jak wielką potęgą są rodziny. Rodziny, które dzisiaj, w tym trudnym dla nas wszystkich czasie, znakomicie zdają egzamin. Ich członkowie udawadniają, że właśnie rodzina jest najpewniejszą inwestycją i że to w niej możemy zawsze liczyć na wsparcie – podkreśla Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.

Więcej informacji nt. tegorocznej edycji Metropolitalnego Święta Rodziny znajdziecie Państwo na stronie www.swieto-rodziny.pl