Dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych

12.05.2020

12 maja na całym świecie obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych. To święto ustanowione przez Międzynarodową Radę Pielęgniarek (ICN) na Kongresie w Meksyku w 1973 roku.

Tego samego dnia przypada rocznica urodzin Florence Nightingale uważanej za prekursorkę nowoczesnego pielęgniarstwa, która założyła pierwszą szkołę pielęgniarstwa (w 1860 roku przy szpitalu św. Tomasza w Londynie). Florence Nightingale wypracowała podstawy, na których opiera się współczesny wizerunek pielęgniarki. Jej zasługą było zdefiniowanie metod i sposobów pielęgnacji chorych i poszkodowanych.

Z tej okazji życzenia wszystkim zabrzańskim pielęgniarkom i położnym składa prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik:

– Z okazji dzisiejszego święta pragnę złożyć serdeczne życzenia wszystkim pielęgniarkom i położnym pracującym w naszym mieście. Wasza służba na rzecz drugiego człowieka, szczególnie w niełatwym czasie epidemii, zasługuje na najwyższe uznanie i szacunek. Dziękuję za to, że swoją pracę wykonujecie z pełnym zaangażowaniem i niegasnącą empatią wobec pacjentów i pacjentek. Życzę dużo siły oraz wytrwałości.