Miejska Biblioteka Publiczna w Zabrzu otwiera kolejną filię

11.05.2020

6 maja Miejska Biblioteka Publiczna w Zabrzu rozpoczęła ponowne udostępnianie zbiorów. W pierwszym etapie uruchomionych zostało dziesięć filii. Od dzisiaj otwarta będzie kolejna – Filia nr 8 (Zabrze-Pawłów, ul. gen. Władysława Sikorskiego 114).

Przypominamy, że w trosce o bezpieczeństwo czytelników, w oparciu o wytyczne Ministerstwa Rozwoju, Biblioteka wprowadziła nowe zasady funkcjonowania, które będą obowiązywać w czasie trwającej pandemii. W związku z powyższym przedstawiamy zasady funkcjonowania filii MBP w Zabrzu obowiązujące w czasie pandemii koronawirusa.

Wprowadzone zostają ograniczenia w liczbie osób przebywających jednocześnie na terenie filii, w celu umożliwienia przestrzegania wymogu dotyczącego dystansu przestrzennego. Czytelnicy zobowiązani są przestrzegać ogólnych zasad bezpieczeństwa obowiązujących w czasie epidemii, w szczególności zachować bezpieczną odległość 1,5 – 2 m, nosić osłonę nosa i ust. Dodatkowo zaleca się używać środków dezynfekujących dostępnych w Bibliotece.

Na czas pandemii zawieszony został wolny dostęp do książek na regałach. Wybrane tytuły będzie mógł podać jedynie bibliotekarz. Dlatego też bibliotekarze zachęcają do stworzenia listy książek do wypożyczenia lub skorzystania wcześniej z rezerwacji telefonicznej lub internetowej. Ten sposób usprawni pracę, a także skróci czas obsługi.

Katalog: https://tiny.pl/7g1dx

Wszystkie materiały biblioteczne (książki, gry, audiobooki) powracające od czytelników poddane zostają kwarantannie trwającej trzy dni. Dopiero po upływie tego czasu będą one ponownie dostępne do wypożyczenia.

Zawieszeniu ulegają również niektóre dodatkowe usługi udostępniane przez Bibliotekę, w tym korzystanie z urządzeń elektronicznych i internetu, wydruki komputerowe, usługi kserograficzne, usługa „książki na telefon” oraz wypożyczanie międzybiblioteczne.

W okresie epidemii Biblioteka nie przyjmuje darów od czytelników.

Filie biblioteczne będą otwarte według godzin pracy sprzed epidemii. Wyjątkiem będą wtorki, kiedy filie będą czynne od godziny 10.00. Natomiast nie będzie możliwości wypożyczenia książek w soboty.

Pracownicy Biblioteki zostali zapoznani z procedurą postępowania na wypadek wystąpienia sytuacji podejrzenia zakażenia.

Obecnie w naszym mieście działa jedenaście filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zabrzu:

Wypożyczalnia Centralna – Zabrze, ul. ks. J. Londzina 3
Filia nr 5 – Zabrze-Mikulczyce, ul. Tarnopolska 50
Filia nr 6 – Zabrze-Rokitnica, ul. Krakowska 52
Filia nr 9 – Zabrze-Kończyce, ul. I. Paderewskiego 53
Filia nr 11 – Zabrze, ul. Wolności 177
Filia nr 14 – Zabrze, ul. Gen. Ch. de Gaulle’a 81
Filia nr 15 – Zabrze-Helenka, ul. dr. H. Jordana 52
Filia nr 17 – Zabrze-Zaborze, ul. ks. dr. A. Korczoka 96
Filia nr 19 – Zabrze, ul. Jana III Sobieskiego 3
Filia nr 20 – Zabrze, Pl. Warszawski 1
Filia nr 8 – Zabrze-Pawłów, ul. gen. Władysława Sikorskiego 114.