Rusza akcja “Maseczka w miasto”

28.04.2020

Już w najbliższy czwartek, 30 kwietnia, w naszym mieście rozpocznie się akcja „Maseczka w miasto”. Jej inicjatorem i organizatorem jest Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Projekt wsparła i objęła patronatem prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

Akcja „Maseczka w miasto”, realizowana przez zabrzańskie instytucje kultury, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców Zabrza poprzez przekazywanie im maseczek ochronnych. Maseczkobus wyruszy w miasto już w najbliższy czwartek i systematycznie będzie odwiedzać dzielnice naszego miasta.

Inicjatorem akcji jest Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, którego pracownicy rozpoczęli szycie maseczek na potrzeby zabrzańskiego Domu Pomocy Społecznej i na tym nie poprzestali. Dlatego już w najbliższy czwartek maseczkobus, autokar Muzeum Górnictwa Węglowego, stanie na parkingu przy hotelu Ibis w centrum miasta, gdzie od godziny 10.00 mieszkańcom Zabrza będą wręczane uszyte bawełniane maseczki wielokrotnego użytku. Przygotowano ich blisko tysiąc.

7 maja maseczkobus pojawi się przy pomniku Pstrowskiego, a w kolejnych tygodniach odwiedzi następne dzielnice miasta. O dalszym rozkładzie jazdy będziemy informować na bieżąco.

– „Mieszkańcy dla mieszkańców” to motto naszej akcji. Mamy świadomość, że razem możemy więcej! Zachęcamy wszystkich do włączenia się w akcję! Pomóc może każdy! Posiadasz materiał, nici, gumki, które możesz przekazać? Uszyjemy z nich maseczki. Przynieś je do jednego z dwóch punktów zbiórki zlokalizowanych przy ulicy Karola Miarki lub przy Kopalni Guido. Materiały można przynosić również do maskobusu. Potrafisz szyć? Świetnie! Włącz się w akcję szycia! Chcesz zaangażować się w innej formie? Zachęcamy do kontaktu pod adresem mailowym maseczkawmiasto@muzeumgornictwa.pl lub pod numerem telefonu 32 271 40 77. Mamy nadzieję, że dzięki wspólnemu działaniu będziemy mogli zadbać o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich. Pamiętaj – Twoja maska chroni mnie, moja maska chroni Ciebie – apelują organizatorzy akcji.

– Obecna sytuacja, w jakiej się wszyscy znaleźliśmy, jest niebywale trudna. Jako instytucja kultury, czujemy się społecznie odpowiedzialni, aby podjąć wszelkie kroki, które przyczynią się do ograniczenia epidemii – mówi Bartłomiej Szewczyk, dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. – Bezpieczeństwo i zdrowie jest najważniejsze. Zachęcam wszystkich mieszkańców Zabrza, lokalnych przedsiębiorców, instytucje, parafie do czynnego włączenia się w nią. Musimy się wspierać. To ważne w tym czasie. Dbajmy o siebie i swoich bliskich – dodaje Bartłomiej Szewczyk.

Czas pandemii wymusza na nas wszystkich wzmożoną troskę o swoje zdrowie i bezpieczeństwo. Przed nami nietypowa majówka, pamiętajmy, że zagrożenia nie można lekceważyć – zostańmy w domu, a jeżeli już musimy wyjść, zadbajmy o nasze wspólne bezpieczeństwo, zaopatrując się w maseczkę ochronną.

Akcja odbywa się pod patronatem prezydent Zabrza Małgorzaty Mańki-Szulik. Organizatorem i inicjatorem jest Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.