Szybsze testy na koronawirusa dla mieszkańców Zabrza. Miasto uruchomiło wymazobus

16.04.2020

– Uruchomiliśmy w naszym mieście wymazobus, dzięki któremu mieszkańcy będą znacznie krócej czekać na test na obecność koronawirusa. Za realizację zadań wchodzących w zakres bezpośredniej walki z pandemią odpowiada rząd, jednak mając na uwadze zdrowie i życie zabrzan, zdecydowałam o wsparciu administracji rządowej w jej działaniach – informuje prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

Dzięki wymazobusowi, każdego dnia zostanie przebadanych o ok. 25 zabrzan więcej. Na ten moment na test w naszym mieście, zgodnie z decyzją sanepidu, oczekuje ok. 70 osób.

W ramach zleconej przez miasto usługi, firma pobiera ze Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach niezbędne odczynniki oraz listę osób, które zgodnie z decyzją podjętą przez Stację Sanitarno-Epidemiologiczną mają zostać poddane testom. Następnie, pracownicy odwiedzają wskazane przez sanepid osoby przebywające w kwarantannie i pobierają od nich stosowne próbki.

To kolejny krok w walce z wirusem. Przypomnijmy, że w Zabrzu uruchomione zostało laboratorium genetyczne COVID-19 w Śląskim Parku Technologii Medycznych Kardio-Med Silesia, które silnie wzmocniło te działania.

Więcej nt. w/w laboratorium przeczytacie Państwo TUTAJ.