Symboliczne upamiętnienie zbrodni Katyńskiej i katastrofy Smoleńskiej

10.04.2020

80. rocznicę Zbrodni Katyńskiej oraz 10. rocznicę katastrofy pod Smoleńskiem przeżywamy w sposób wyjątkowy. Pozostając w domach oraz w pracy łączymy się z delegacją, która w sposób symboliczny złożyła wiązanki kwiatów pod tablicą pamięci w Parku im. Poległych Bohaterów przy ul. Dubiela w Zabrzu. Ograniczenia wynikające z zakazu przemieszczania i zgromadzeń nie pozwalają uczestniczyć w wydarzeniach w większym gronie osób. Dlatego za pośrednictwem internetu honorujemy pamięć ofiar.

W tym roku mija 80. rocznica Zbrodni Katyńskiej – zbrodni, której ofiarami byli polscy oficerowie, policjanci, urzędnicy państwowi oraz inteligencja. Jak wynika z ustaleń Instytutu Pamięci Narodowej zginęło wówczas ponad 21 760 Polaków.

Natomiast dziesięć lat temu, w drodze na uroczystości zorganizowane z okazji 70. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej, katastrofie uległ prezydencki samolot Tu-154. Pod Smoleńskiem zginęło wówczas 96 członków polskiej delegacji, a wśród nich m.in.: Prezydent RP Lech Kaczyński wraz z małżonką Marią Kaczyńską, ostatni Prezydent RP na uchodźctwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu RP, parlamentarzyści, dowódcy Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta RP, szefowie instytucji państwowych, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych, duchowni oraz załoga samolotu.