15. rocznica śmierci Jana Pawła II

02.04.2020

Dzisiaj mija dokładnie 15. lat od śmierci św. Jana Pawła II. Od czternastu lat 2 kwietnia jest też datą inauguracji Dni Papieskich organizowanych przez Miasto Zabrze. Tegoroczne miały być wyjątkowe ze względu na przypadającą /18.05/ w tym roku także 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły.

Niestety, pandemia skutecznie pokrzyżowała te plany. Trzeba było zrezygnować m.in. z wystawy ”Urodziłem się w Wadowicach” przygotowanej wspólnie z Domem-Muzeum JP II w Wadowicach, wieczoru poetyckiego, koncertu pasyjnego w wykonaniu Filharmonii Zabrzańskiej, Kawiarenki z oknem na świat – „Kremówki tak,nauka tak” czy przeglądu filmów papieskich. Część tych planów powinno się udać zrealizować w późniejszym terminie, na razie pozostaje nam do przemyślenia temat przewodni „Kawiarenki” zaczerpnięty z rozważań ks. J.Tischnera: „Nikt nie szuka, nie wierząc, że znajdzie”.

– Piętnaście lat temu odszedł do Domu Pana ukochany Jan Paweł II. Ciągle pozostają w naszej pamięci Jego pielgrzymki do Ojczyzny i nauczanie – stwierdza Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza. – W tym roku przypada również setna rocznica Jego urodzin. W naszym mieście każdego roku obchodziliśmy Dni Papieskie, przypadające na początek kwietnia. Tym razem, z powodu panującej epidemii, niestety nie możemy przeżyć tego czasu jak dotychczas. Zachęcam jednak Państwa do zapalenia świecy w oknie o godzinie 21.37. W tym niełatwym okresie połączmy się we wspólnej modlitwie.