Uwaga! Rząd wprowadza nowe ograniczenia w związku z epidemią

25.03.2020

Po posiedzeniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego premier Mateusz Morawiecki poinformował o wprowadzeniu w Polsce kolejnych ograniczeń dotyczących zgromadzeń. Jak zaznaczył, “wprowadzenie nowych zasad jest niezbędne, żeby zapanować nad rozprzestrzenianiem się koronawirusa i nie dopuścić do sytuacji występujących w Hiszpanii czy Francji”.

Premier zaapelował o wzajemne wsparcie obywateli. “Ta lekcja wzajemnego pomagania sobie jest niezbędna” – zaznaczył Mateusz Morawiecki. “Hasłem Solidarności było codziennie dbanie o drugiego człowieka. Powinniśmy dziś do tego powrócić” – dodał.

Zgodnie z rozporządzeniem z 24 marca zaostrzone przepisy obowiązują do 11 kwietnia br.

Najważniejsze decyzje:

  • Wprowadzenie zakazu wszelkich zgromadzeń, spotkań i imprez. Wyjątkiem są wydarzenia, w których uczestniczą członkowie najbliższej rodziny lub osoby pozostające w stałym pożyciu.
  • Wprowadzenie zakazu wychodzenia z domu poza sytuacjami niezbędnymi: kiedy idziemy do pracy, sklepu, apteki, lekarza czy wyprowadzamy psa.
  • Ograniczenie liczby osób do 5, m.in. na mszach świętych, pogrzebach czy ślubach. Do limitu nie wlicza się kapłanów czy np. osób z zakładów pogrzebowych.
  • Wprowadzenie ograniczeń dotyczących komunikacji publicznej. Dopuszczalna liczba pasażerów to miejsca siedzące podzielone przez dwa.
  • Nowe ograniczenia obowiązują od dziś do 11 kwietnia.
  • W przypadku złamania zakazów groziła będzie kara od mandatu po 5 tys. zł.
  • Oceny zgodności zachowania z nowymi zasadami dokonywać będzie Policja.

Obecny na wczorajszej konferencji minister zdrowia Łukasz Szumowski zaapelował o rozsądek, który pozwoli uratować życie wielu osób. “Jeżeli nie ograniczymy wyjść z domu praktycznie do zera, to nie uda nam się uratować ludzkich żyć” – zaznaczył. “Wiem, że to trudny czas. Bardzo proszę, zostańmy w domu” – dodał.

Ograniczenia nie dotyczą wykonywania obowiązków służbowych ani prowadzenia działalności gospodarczej.

W mocy pozostają wszystkie dotychczasowe ograniczenia, czyli ograniczenie w działalności galerii handlowych, działalności gastronomicznej i rozrywkowej.