Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

02.03.2020

W 2011 roku 1 marca ustanowiony został Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dzisiaj w naszym mieście, podobnie jak w całym kraju, odbyły się uroczystości ku czci żołnierzy niepodległościowego podziemia. W Zabrzu uczciliśmy pamięć rtm. Witolda Pileckiego i płk. Łukasza Cieplińskiego.

O godz. 11.00, pod tablicą upamiętniającą płk. Łukasza Cieplińskiego złożone zostały kwiaty i znicze. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele zabrzańskiego samorządu, w tym zastępca prezydenta Miasta Zabrze Krzysztof Lewandowski oraz naczelnik Wydziału Kultury i Dziedzictwa Urzędu Miejskiego w Zabrzu Dorota Szatters.

Warto przypomnieć, że to właśnie w kamienicy przy ul. Wolności 279, pod pozorem prowadzenie sklepu, Ciepliński działał w konspiracji pod pseudonimem Marian Kaczmarek. W tej też kamienicy został aresztowany w listopadzie 1947 r. Po ponad trzyletnim śledztwie został zamordowany przez władze komunistyczne w mokotowskim więzieniu.

W południe uczcziliśmy w naszym mieście pamięć rtm. Witolda Pileckiego składając kwiaty pod tablicą usytuowaną w Parku im. rtm. Witolda Pileckiego przy ul. 3 Maja.