Miasto Zabrze finalistą konkursu Innowacyjny Samorząd 2020

27.02.2020

W Warszawie wręczono w środę nagrody w konkursie Innowacyjny Samorząd 2020, organizowanym przez Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej. Wśród nagrodzonych znalazło się również Zabrze, które zostało finalistą w kategorii „Gminy miejskie” za projekt Karta Młodego Przedsiębiorcy oraz aplikację Eco Harmonogram.

Do konkursu zgłoszono 304 projekty, które nadesłało 181 jednostek samorządu terytorialnego. Konkurs miał na celu promocję szeroko pojętych innowacji wdrażanych przez jednostki samorządu terytorialnego, opartych na nowoczesnych technologiach, i nie tylko. „Zależało nam na pokazaniu różnych obliczy innowacji i spopularyzowaniu najlepszych praktyk” – tłumaczył Jacek Pochłopień, redaktor naczelny Serwisu Samorządowego PAP.

Nadesłane projekty dotyczyły m.in. komunikacji, transportu, ekologii, pozyskiwania energii, a także edukacji i sfery społecznej. Konkurs przeprowadzony został w pięciu kategoriach: duże miasta (powyżej 200 tys. mieszkańców), gminy miejskie, gminy miejsko-wiejskie, gminy wiejskie, powiaty.

W uroczystości wręczenia nagród, która odbyła się w siedzibie Ministerstwa Rozwoju, uczestniczyło ponad 300 samorządowców z całego kraju. Zabrze reprezentowała zastępca prezydent miasta Katarzyna Dzióba.

Jak zaznaczył obecny na gali minister Cyfryzacji Marek Zagórski, innowacje są wdrażane dla obywateli i mieszkańców. „Samorządy są po to, żeby obsługiwać mieszkańców i obsługiwać ich w sposób jak najlepszy i najbardziej efektywny a innowacje, nowoczesne technologie, wszystkie rozwiązania – smart city, smart village – to wszystko łączy się i skupia na jednym podstawowym podmiocie, jakim jest obywatel, jakim jest mieszkaniec ” – powiedział Zagórski.

Zdaniem ministra największą wartością konkursu jest pokazanie tych wszystkich, którzy nie bojąc się, czasami ryzykując, udowadniają, że można to najważniejsze zadanie samorządów realizować w sposób nowoczesny, jednocześnie przyczyniają się do rozwoju polskiej gospodarki.

Karta Młodego Przedsiębiorcy, za którą Zabrze zostało docenione w konkursie, to program, który oferuje młodym przedsiębiorcom preferencje, ulgi, zniżki i udogodnienia proponowane przez lokalne firmy i instytucje. Jego adresatem są osoby fizyczne do 35. roku życia prowadzące działalność gospodarczą w Zabrzu, posiadające wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).

Natomiast aplikacja Eco Harmonogram w atrakcyjny i przystępny sposób przybliża mieszkańcom Zabrza zasady segregacji odpadów komunalnych. Jej celem jest usprawnienie systemu gospodarowania odpadami.