Moda na polski w Domu Kultury Guido

24.02.2020

21 lutego, w Domu Kultury Guido w Zabrzu, odbyła się kolejna edycja wydarzenia “Moda na polski” zorganizowana przez nauczycieli Liceum Ogólnokształcącego nr IV im. Mikołaja Reja w Zabrzu.

„Moda na polski” kolejny raz wsparła zagrożone formy językowe. Tegoroczna edycja imprezy poświęcona była „bałakowi” – gwarze miejskiej Lwowa i okolic, charakterystycznej dla czasów II Rzeczypospolitej.

– Naszym gościem honorowym była redaktor Danuta Skalska, która niestrudzenie, od lat, prowadzi w Polskim Radiu Katowice bijącą rekordy słuchalności „Lwowską Falę”, audycję nie tylko dla Kresowian – dopowiada Ewa Korkus, jedna z organizatorek imprezy. – Pani Redaktor entuzjastycznie pochwaliła przygotowany program. W wykonaniu młodzieży bytomskich i zabrzańskich szkół usłyszeliśmy strofy nierozerwalnie ze Lwowem związane.

Danuta Ungier zaśpiewała słynną piosenkę o kulikowskim chlebie; Daniel Nowak zaśpiewał utwór „Niedokończone msze wołyńskie”, a Przemek Jelonek cytował słowa pisarza Andrzeja Chciuka. Przemka można było również zobaczyć w dramie przygotowanej pod kierunkiem Anny Brandys. Jej grupa teatralna: MDK1 i SP 30 przywołała w teatralny i poetycki sposób historie związane z życiem przedwojennego Lwowa i jego obroną (1918). Rejowska Grupa Eksperymentalna z IV LO zaprezentowała swoją interpretację wiersza Adam Zagajewskiego „Jechać do Lwowa”. Andrzej Szczepański śpiewał o gitarze kupionej we Lwowie a na zakończenie przekazał publiczności tekst o kamiennych lwach, które mają w oczach ludzkie łzy.