Laury Umiejętności i Kompetencji wręczone po raz XXVIII

24.02.2020

W sobotę podczas gali w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu wręczono po raz 28. Laury Umiejętności i Kompetencji. Najważniejszy Diamentowy Laur otrzymał w tym roku wybitny nefrolog i endokrynolog prof. Franciszek Kokot.

Laury Umiejętności i Kompetencji to wyróżnienia przyznawane co roku przez środowiska gospodarcze ze Śląska i Opolszczyzny. Są formą uznania dla wybitnych postaci świata nauki, biznesu, kultury i polityki.

Podczas uroczystości zabrzański samorząd reprezentowali m.in.: prezydent miasta Małgorzata Mańka-Szulik, zastępca prezydenta miasta Krzysztof Lewandowski oraz przewodnicząca Rady Miasta Zabrze Łucja Chrzęstek-Bar.

Bardzo się cieszę, że dożyłem tej chwili, kiedy ludzie bezpośrednio niezwiązani z medycyną dostrzegli mnie, a przede wszystkim mój zespół. Jestem dumny ze swojego zespołu, który stworzył nefrologię na Śląsku i w Polsce. Uważam, że ja osobiście na to nie zasługuję, tylko mój zespół na to zasługuje – mówił prof. Kokot.

Prof. Kokot od kilku dekad jest niekwestionowanym autorytetem oraz nauczycielem i mistrzem dla kolejnych pokoleń lekarzy, przez wiele lat kierował Katedrą Kliniki Nefrologii Śląskiej Akademii Medycznej. Jest autorem pionierskich badań dotyczących funkcji przytarczyc, zorganizował w Katowicach nowoczesną klinikę i oddział transplantacji nerek oraz sieć oddziałów i ośrodków dializ na Śląsku. Należy do grona najwybitniejszych specjalistów z zakresu chorób wewnętrznych.

Pozostałe laury – kryształowe, platynowe i złote – otrzymało ponad 20 osób i instytucji. Nagrodę specjalną – Orła Piastów Śląskich – kapituła przyznała metropolicie wrocławskiemu arcybiskupowi Józefowi Kupnemu i Politechnice Śląskiej, która obchodzi 75-lecie. Wśród wyróżnionych znalazła się także ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher.

W poprzednich latach Diamentowymi Laurami uhonorowani zostali m.in.: papież Jan Paweł II, prezydenci Lech Wałęsa, Bronisław Komorowski i Vaclav Havel, sekretarz generalny NATO Javier Solana, szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso, kard. Stanisław Dziwisz, abp Wiktor Skworc, Jan Nowak-Jeziorański, profesorowie: Bronisław Geremek, Zbigniew Brzeziński, Władysław Bartoszewski, Leszek Balcerowicz, a także wybitny kompozytor i dyrygent Krzysztof Penderecki. Rok temu nagrodę odebrał prof. Marian Zembala.

Pełna lista laureatów dostępna będzie na stronie: http://www.laury.rig.katowice.pl/