Zabrze przestrzenią rozwoju

Powalczą o energetyczny puchar w TAURON Arenie

13.11.2019

Młodzieżowy Klub Sportowy "Zaborze" Zabrze już 14 listopada powalczy o zwycięstwo w wielkim finale turnieju TAURON Energetyczny Junior Cup i atrakcyjne nagrody finansowe. Finałowa rywalizacja odbędzie się w krakowskiej TAURON Arenie.

Jest o co walczyć. Dla wszystkich drużyn biorących udział w turnieju przewidziano nagrody. Drużyny z pierwszych trzech miejsc w każdej kategorii wiekowej wrócą z Krakowa z nagrodami od 15 do 5 tysięcy złotych, a pozostałe drużyny biorące udział w finale otrzymają po dwa tysiące złotych. Ponadto zwycięski zespół z rocznika 2010 otrzyma nagrodę specjalną – wyjazd na obóz szkoleniowy na Maltę.

Gościem specjalnym finału tegorocznego turnieju będzie Jerzy Dudek, wielokrotny reprezentant Polski i zwycięzca Ligi Mistrzów z 2005 roku. Były bramkarz Liverpoolu i Realu Madryt przeprowadzi o godzinie 10:30 z zawodnikami rozgrzewkę.

Myślę, że nasz piłkarski turniej już na stale wpisał się w świętowanie odzyskania przez Polskę Niepodległości. Dla nas to doskonała okazja, by z młodymi ludźmi z południowej Polski, w sportowej atmosferze budować nowoczesny, polski patriotyzm – podkreśla Filip Grzegorczyk, prezes zarządu TAURON Polska Energia.

W krakowskim finale, drużyny w swoich kategoriach wiekowych, będą rywalizować w systemie ligowym, czyli "każdy z każdym". Podobnie jak w eliminacjach wojewódzkich, siedmioosobowe drużyny rozegrają dziesięciominutowe mecze.

W całym turnieju rywalizowało 100 drużyn – łącznie 1000 młodych piłkarek i piłkarzy w wieku od 8 do 10 lat. Do Wielkiego Finału, organizowanego w Krakowie z okazji Święta Niepodległości, zakwalifikowało się po osiem najlepszych drużyn wyłonionych w eliminacjach małopolskich, śląskich i dolnośląskich.

Pierwszą część eliminacji młodzi zawodnicy rozegrali 8 października w Nowej Hucie. Kolejne turnieje eliminacyjne odbyły się 9 października we Wrocławiu i 10 października w Siemianowicach Śląskich.

Turniej odbywa się w ramach programu „TAURON wspiera młodych sportowców”, stworzonego na potrzeby wsparcia sportu młodzieżowego w wielu innych dyscyplinach m.in. piłki ręcznej i siatkówki. Zwycięzcami pierwszej edycji turnieju zostały drużyny GLKS Rudawy (rocznik 2009), KS Zakopane (rocznik 2010) oraz Zaborze Zabrze (rocznik 2011).

Patronami turnieju są Ministerstwo Energii oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki. Partnerem wydarzenia jest Stowarzyszenie SIEMACHA.

Do Wielkiego Finału:

– po siemianowickiej rundzie eliminacyjnej awansowały drużyny:
• z rocznika 2010: MUKP 2010, UKS Lisek Milówka, Młodzieżowy Klub Sportowy "Zaborze" Zabrze.
• z rocznika 2011: MUKP 2011 Dąbrowa Górnicza 1, Młodzieżowy Klub Sportowy "Zaborze" Zabrze, MUPK 2011 Dąbrowa Górnicza 2,
• z rocznika 2012: Młodzieżowy Klub Sportowy "Zaborze" Zabrze, UKKS Katowice.

– po krakowskiej rundzie eliminacyjnej awansowały drużyny:
• z rocznika 2010: Klub Sportowy Zakopane; Akademia Piłkarska LIMANOVIA; Muks Mineralni Krynica,
• z rocznika 2011: Uczniowski Klub Sportowy Orlik Dębno; Akademia Piłkarska LIMANOVIA; Akademia Piłkarska Champions Chrzanów.
• z rocznika 2012: Muks Mineralni Krynica Zdrój, Akademia Sportu Progres.

– po wrocławskiej rundzie eliminacyjnej awansowały drużyny:
• z rocznika 2010: Akademia Piłkarska Oleśnica 1,Akademia Piłkarska Oleśnica 2,UKS HATTRICK GŁUCHOŁAZY,
• z rocznika 2011: Orzeł Pawłowice, LKS Nysa Kłaczyna, UKS Football Academy Bolesławiec,
• z rocznika 2012: Akademia Piłkarska Chemik Kędzierzyn Koźle, UKS HATTRICK GŁUCHOŁAZY.