Koniec drugiego sezonu Zabrzańskiego Roweru Miejskiego

12.11.2019

Ponad 15 tysięcy wypożyczeń i ponad 4,8 tysiąca użytkowników – to bilans dwóch sezonów systemu rowerowego w Zabrzu.

6 listopada zakończył się drugi sezon Zabrzańskiego Roweru Miejskiego. Przez 184 dni mieszkańcy niemal 7,8 tys. razy wypożyczali miejskie jednoślady. Najczęściej pokonywano nimi trasy z placu Dworcowego do Politechniki Śląskiej (174 przejazdy) i z powrotem (156) oraz z Politechniki Śląskiej do stacji Sztolnia Port (121).

W systemie zarejestrowało się 4 800 użytkowników, prawie połowa (ok. 1900) dołączyła do grona użytkowników w bieżącym sezonie.

– Rower miejski w Zabrzu był siódmym systemem w województwie śląskim i szybko stał się ważnym elementem systemu komunikacyjnego – podkreśla Aleksandra Myczkowska-Utrata, dyrektor komunikacji Nextbike Polska. – Cieszymy się, że po dobrze przyjętym programie pilotażowym mogliśmy dostarczyć rowery do tysięcy użytkowników, codziennie sięgających po miejskie jednoślady zamiast samochodów – dodaje.

Najlepszym miesiącem w statystyce ZRM był czerwiec. Wówczas miejskie jednoślady wypożyczono 584 razy. Najwięcej wypożyczeń – 604 – ma za sobą rower standardowy o numerze 61308. Rekordowym dniem w mijającym sezonie była niedziela – 23 czerwca. Każdy z rowerów był wypożyczony prawie 4 razy, co dało wynik 259 wypożyczeń. Średni czas wypożyczenia jednego roweru wyniósł 29 minut i 34 sekundy.
Największą popularnością cieszyły się stacje: Politechnika Śląska (830 wypożyczeń), Sztolnia Port (546) i Aquarius Kopernik (540).

Zabrzański Rower Miejski, jeden z dziewięciu systemów rowerowych w województwie śląskim, wystartował 27 kwietnia 2018 r., jako pilotażowy program dla mieszkańców miasta. Zaczynał od czterech stacji i 32 jednośladów. W tym samym roku Miasto zdecydowało o kontynuowaniu projektu i system został rozbudowany o kolejne dwie stacje. Liczba rowerów wzrosła do 50. Od 2019 roku zabrzanie mogli korzystać już z 65 rowerów standardowych, tandemów i familijnych typu cargo wypożyczanych na ośmiu stacjach.

W 2019 r. zabrzańskie stacje rowerowe zostały także zintegrowane ze stacjami w innych miastach Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej. Standardowe jednoślady można było wypożyczać i zwracać bez ponoszenia dodatkowych kosztów w katowickim City by bike, chorzowskim KajTerozie oraz na stacjach systemów w Sosnowcu, Gliwicach, Tychach i Siemianowicach Śląskich.