W Zabrzu goszczą nauczyciele z pięciu krajów

07.11.2019

W tym tygodniu, w ramach programu Erasmus +, którego celem jest wymiana doświadczeń między europejskimi szkołami – w naszym mieście goszczą nauczyciele z Hiszpanii, Portugalii, Włoch, Grecji i Niemiec. Dzisiaj, w zabrzańskim Ratuszu, uczestniczyli w spotkaniu z zastępcą prezydenta Miasta Zabrze Krzysztofem Lewandowskim oraz naczelnik Wydziału Oświaty Ewą Wolnica.

Ich wizyta w Zabrzu nie jest przypadkowa – jednym z partnerów projektu Creative talents crossing borders jest Szkoła Podstawowa nr 24 im. Norberta Kroczka mieszcząca się przy ul. Tarnopolskiej 85 w Zabrzu. Dzięki realizowanemu projektowi uczniowie z sześciu szkół będą mogli podróżować z nauczycielami do europejskich miast, poznawać tamtejsze szkoły i oswajać kulturowe różnice.

Projekt dopiero startuje, a tygodniowy pobyt nauczycieli w Zabrzu ma charakter zapoznawczo-organizacyjny. Oczywiście oprócz czasu, który muszą poświęcić na uzgodnienie szczegółów dotyczących realizacji kolejnych etapów projektu, znajdą też czas na zwiedzenie naszego miasta, w tym m.in. wycieczkę trasą wodną w Sztolni Królowa Luiza.

Pierwsza zagraniczna wycieczka czeka uczniów SP nr 24 w Zabrzu w marcu przyszłego roku, kiedy to udadzą się do Hiszpanii (Villafranca del Penedes, okolice Barcelony). Uczniowie zgłębiać będą temat narodowych sportów w poszczególnych krajach, z których się wywodzą. Kolejne zjazdy dotyczyć będą: kuchni (Portugalia), muzyki (Grecja), sztuki i problemów migracyjnych (Włochy) oraz aktorstwa (Niemcy).

Projekt Creative talents crossing borders, realizowany w ramach programu Erasmus +, ma się zakończyć w 2021 roku.