VI edycja Zabrzańskiego Budżetu Partycypacyjnego – wyniki głosowania

06.11.2019

Znamy już wyniki głosowania mieszkańców na projekty w ramach VI edycji Zabrzańskiego Budżetu Partycypacyjnego. W głosowaniu, które trwało od 3 do 17 października br., wzięło udział przeszło 14 tys. zabrzan, którzy łącznie oddali ponad 23 tys. głosów.

Tym razem w ramach budżetu partycypacyjnego do podziału było ponad 5 mln zł. Głosowaniu mieszkańców poddano 71 wniosków – siedem ogólnomiejskich oraz 62 projekty dzielnicowe. Ostatecznie drogą elektroniczną ważnych głosów oddano 14 tys. 193, natomiast ważnych kart papierowych złożono 215.

Najwięcej głosów zdobył ogólnomiejski projekt „Bezpieczne Zabrze – montaż 14 nowoczesnych kamer monitoringu miejskiego”, na który zagłosowało w sumie 2699 osób. Drugi z projektów ogólnomiejskich, który zostanie zrealizowany w ramach VI edycji ZBP otrzymał 1712 głosów. Za kwotę ponad 449 tys. zł wyremontowane zostaną toalety w Szkole Podstawowej nr 42 z Oddziałami Integracyjnymi im. Mikołaja Kopernika.

Wśród projektów dzielnicowych najwięcej głosów zdobył projekt pn. „Budowa boiska do piłki nożnej wraz z bieżnią i skocznią w dal przy Szkole Podstawowej nr 14 z Oddziałami Integracyjnymi im. A. Mickiewicza”, na który zagłosowało 1285 osób (Centrum Północ). Za nim uplasował się projekt zgłoszony w dzielnicy Centrum Południe – „Ekologiczne światło w ogrodzie. Budowa lamp solarnych na terenach zielonych”, na który swój głos oddały 902 osoby. Trzecie miejsce pod względem liczby oddanych głosów zajął projekt pn. „budowa boiska do gry w piłkę nożną przy Szkole Podstawowej nr 1 w Zabrzu, ul. Sportowa 5, I etap” (Guido, 694 głosy).

Największą frekwencję odnotowano w Grzybowicach (25 proc.), na os. Kopernika (23 proc.) oraz w Makoszowach (22 proc.).
Do projektu uchwały budżetowej na rok 2020 zostanie ostatecznie wpisanych 26 wybranych przez mieszkańców Zabrza projektów – dwa ogólnomiejskie i 24 w poszczególnych dzielnicach miasta.

– Realizacja budżetu partycypacyjnego w naszym mieście potwierdza, że zabrzanie aktywnie włączają się w życie miasta, a w szczególności swoich dzielnic i osiedli – komentuje prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. – Ponadto są dobrze zintegrowaną społecznością, która chce i potrafi wykorzystać każdą sposobność do poprawienia jakości życia w najbliższym otoczeniu. W VI edycji Zabrzańskiego Budżetu Partycypacyjnego mieszkańcy zgłosili wiele ciekawych pomysłów. Dwadzieścia sześć z nich zostanie zrealizowanych. Jestem przekonana, że następne edycje budżetu partycypacyjnego dadzą możliwość wyboru kolejnych kreatywnych pomysłów i już dzisiaj zachęcam Państwa do wzięcia w nich udziału.

Szczegółowe wyniki głosowania w VI edycji Zabrzańskiego Budżetu Partycypacyjnego znajdziecie Państwo TUTAJ