Obchody Narodowego Święta Niepodległości

04.11.2019

Prezydent Miasta Zabrze Małgorzata Mańka-Szulik oraz przewodnicząca Rady Miasta Zabrze Łucja Chrzęstek-Bar wraz z radnymi zapraszają do udziału w obchodach 101. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

11 listopada, o godz. 10.15, na placu Warszawskim odbędzie się koncert Orkiestry Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu pod dyrekcją Henryka Mandrysza, a o godz. 10.40 zaplanowano oficjalne rozpoczęcie uroczystości. Prezydent Miasta Zabrze oraz przedstawiciele samorządu wystąpią o godz. 10.50, natomiast o godz. 10.55 zaprezentowana zostanie etiuda artystyczna z cyklu "Szkicownik Polski" w wykonaniu uczniów oraz nauczycieli Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 11 w Zabrzu pod kierownictwem.

O godz. 11.00 uczestnicy uroczystości przemaszerują z placu Warszawskiego do kościoła pw. św. Anny.

Uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny z udziałem Zabrzańskiego Chóru Młodzieżowego "Resonans con tutti" odprawiona zostanie w kościele pw. św. Anny w Zabrzu o godz. 11.15. Po nabożeństwie pod krzyżem na placu kościelnym zostaną złożone wieńce i kwiaty w hołdzie wszystkim tym, którzy przyczynili się do wywalczenia i utrzymania niepodległej Polski.

Tegorocznym obchodom Narodowego Święta Niepodległości towarzyszą m.in. nst. imprezy:

• 7 listopada – godz. 18.00 – Galeria Muzeum Miejskiego Café Silesia (ul. 3 Maja 6) – otwarcie wystawy "Moim zdaniem…In my opinion" (impreza niebiletowana)
  • 8 listopada – godz. 18.00 – Filharmonia Zabrzańska (ul. Park Hutniczy 7) – "Zacznij od Bacha" – koncert piosenek Zbigniewa Wodeckiego w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zabrzańskiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego (impreza biletowana)
  • 12 listopada – godz. 17.30 – DOK Kończyce (ul. Dorotki 3) – wystawa "Śląski trud powstańczy" w ramach projektu "100 lat. Powstania Śląskie"; wykład "Drogi Górnego Śląska do Niepodległej". Wydarzenia organizowane w ramach projektu "100 lat. Powstania Śląskie" (impreza niebiletowana)
  • 19 listopada – godz. 16.00 – DOK Biskupice (ul. Wojciecha Kossaka 23) – wykład "Drogi Górnego Śląska do Niepodległej"; godz. 17.30 – wystawa "Śląski trud powstańczy"; "Koncert 100/100" w wykonaniu Orkiestry Muzeum Górnictwa Węglowego (impreza niebiletowana; ilość miejsc ograniczona; obowiązują zapisy). Wydarzenia organizowane w ramach projektu "100 lat. Powstania Śląskie".