Zabrze przestrzenią rozwoju

X Konferencja Naukowa Muzeum Miejskiego w Zabrzu

24.10.2019

Trwa X konferencja naukowa „Administracja Publiczna w Przestrzeni Zabrza”. Wydarzenie organizuje Muzeum Miejskie w Zabrzu we współpracy z Urzędem Miejskim w Zabrzu. Konferencja odbywa się w Galerii Cafe Silesia (ul. 3 Maja 6). Patronat nad wydarzeniem objęła prezydent miasta Zabrze Małgorzata Mańka-Szulik. 

W pierwszej części konferencji poświęconej tematowi „Administracja na szczeblu gminy – miejsca – ludzie – działalność” z wykładami wystąpią: Przemysław Nadolski, który opowie o strukturach administracyjnych na terytorium Zabrza w XIX i XX oraz ich przemianach; Piotr Hnatyszyn, który przedstawi historię Aleksandra Helda – pierwszego burmistrza Zabrza oraz Kurta Jeenela – pierwszego nadburmistrza Hindenburga. Dr hab. Maciej Fic pochyli się nad problemem stanowienia polskiej administracji w Zabrzu w 1945 roku, a Antoni Wilgiusiewicz skupi się na roli odegranej w życiu Zabrza przez prawników pochodzenia kresowego.

„Administracja na szczeblu powiatu – miejsca – ludzie – działalność” to tytuł drugiej części konferencji, w trakcie której będzie można wysłuchać wykładów dr. Adama Frużyńskiego („Historia siedziby zabrzańskiego starostwa powiatowego”), Urszuli Wieczorek („Starostowie powiatu zabrskiego (hindenburskiego)) oraz Barbary Klajmon („Remont i konserwacja budynku dawnego starostwa powiatowego”).