Uczniowski Klub Sportowy Szach-Mat ma nową siedzibę

24.10.2019

Wczoraj, przy ul. Wolności 266 w Zabrzu, otwarto nową siedzibę Uczniowskiego Klubu Sportowego Szach-Mat. Rozegrano też turniej szachowy z okazji 20-lecia działalności klubu.

Rok 2019 to wyjątkowy rok dla zabrzańskich szachistów. Dokładnie 70 lat temu, przy klubie sportowym Górnik Zabrze, powstała sekcja szachowa, która przez lata święciła triumfy w różnego typu zawodach. Zabrzańskie środowisko szachowe na arenie wojewódzkiej, ogólnopolskiej oraz międzynarodowej reprezentowali szachiści takich klubów jak: Sekcja Górnika Zabrze, Centrum Zabrze, MOSiR Budosak Zabrze, który powstał po przejęciu sekcji Górnika Zabrze oraz Klub Mat Grzybowice, który w tym roku zmienił nazwę na Szach Mat Zabrze.

Zawodnicy zabrzańskich klubów szachowych wielokrotnie uczestniczyli w rozgrywkach drużynowych seniorskich, jak i juniorskich zdobywając w latach 90-tych brązowe medale Mistrzostw Polski. Drużyny brały udział w rozgrywkach I i II ligi seniorów oraz juniorów. W indywidualnych szachach klasycznych oraz błyskawicznych zdobywali złote, srebrne i brązowe medale MP Juniorów, MP Branżowych oraz Mistrzostw Śląska Juniorów. Zawodnicy brali udział w Mistrzostwach Świata oraz Europy. Kluby organizowały też wiele turniejów o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym w Zabrzu.

– To wszystko już historia, ale tej historii nie byłoby, gdyby nie ludzie z wielką pasją do szachów. Dziś zaczynamy pisać nowy rozdział zabrzańskich szachów, dzięki otwarciu pierwszego Niezależnego Klubu Szachowego , który będzie miejscem nie tylko do rozgrywek i treningów, ale także miejscem, w którym możemy podziwiać dorobek poprzednich pokoleń szachistów – mówiła w takcie otwarcia Katarzyna Krajewska-Gajdzik, prezes Klubu MAT Zabrze.

Podczas uroczystości podziękowano osobom, które przez wiele lat tworzyły i nadal tworzą historię zabrzańskich szachów – Pawłowi Krzywemu (wieloletniemu kierownikowi sekcji w Górniku Zabrze oraz MOSiR Budosak), Gotfrydowi Losce (pierwszemu prezesowi UKS Szach-Mat, byłemu kierownikowi Świetlicy Dzielnicowej w Grzybowicach), Bernardowi Sowie (wieloletniemu działaczowi szachowemu, prezesowi klubów zabrzańskich, trenerowi) oraz Katarzynie Krajewskiej- Gajdzik (wieloletniej zawodniczce klubów zabrzańskich, a obecnie prezes UKS Szach-Mat, cenionemu trenerowi).

W otwarciu nowej siedziby UKS Szach-Mat wzięli udział nie tylko zawodnicy, ich rodziny i przyjaciele, ale również przedstawiciele zabrzańskiego samorządu, w tym dyrektor Biura Prezydenta Miasta Jan Pawluch oraz przewodniczący Komisji Zdrowia i Polityki Społecznej Rady Miasta Zabrze Jerzy Pabis.