Znamy już wyniki XIX Ogólnopolskiego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość przedstawiona"

23.10.2019

Małgorzata Bogajewska zdobyła nagrodę główną XIX Ogólnopolskiego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość Przedstawiona" za reżyserię i twórczy wkład w realizację dramatu "Gdy przyjdzie sen" w Teatrze Ludowym w Krakowie.

W ub. niedzielę, w Teatrze Nowym w Zabrzu odbyła się uroczystość wręczenia nagród przyznanych w ramach XIX Ogólnopolskiego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość Przedstawiona". Festiwal prezentuje inscenizacje współczesnego dramatu, który stara się spełniać postulat "bycia lustrem rzeczywistości" i pokazywać człowieka w szerokim kontekście socjologicznym, obyczajowym, politycznym i religijnym. Co roku do udziału w imprezie zapraszane są najciekawsze polskie inscenizacje teatralne.

Jury w składzie: Zenon Butkiewicz (przewodniczący), Dariusz Miłkowski i Michał Pabian postanowiło po obejrzeniu dwunastu spektakli objętych programem festiwalu wyrazić uznanie organizatorom festiwalu za interesujący zestaw festiwalowych spektakli trafnie odzwierciedlający hasło programowe festiwalu, w tej edycji kładący szczególny nacisk na społeczne i obyczajowe aspekty otaczającej nas rzeczywistości.

Nagrodę im. Stanisława Bieniasza w formie medalu zaprojektowanego przez Zygmunta Brachmańskiego otrzymał Michał Buszewicz za tekst stanowiący kanwę spektaklu "Kowboje" w Teatrze im. J. Osterwy w Lublinie.

Jury podkreśliło też walor zespołowości gry aktorskiej w spektaklu "Gdy przyjdzie sen" w Teatrze Ludowym w Krakowie, gdzie na scenie wspólna kreacja artystyczna jest dziełem twórców różnych generacji, co istotnie unaocznia możliwości i zarazem tradycje wielopokoleniowego zespołu teatralnego.

Nagrodę za reżyserię i opracowanie tekstu spektaklu "Miłość od ostatniego wejrzenia" w Teatrze Dramatycznym m. st. Warszawy Jury przyznało Iwonie Kempie

Nagrody aktorskie otrzymali:

– Beata Schimscheiner za rolę Matki w spektaklu "Gdy przyjdzie sen" w Teatrze Ludowym w Krakowie

– Iwona Sitkowskiej za rolę Basi w spektaklu "Gdy przyjdzie sen" w Teatrze Ludowym w Krakowie

– Wojciech Lato za rolę Jaśka w spektaklu "Gdy przyjdzie sen" w Teatrze Ludowym w Krakowie

– Cezary Kołacz za rolę Mietka w spektaklu "Gdy przyjdzie sen" w Teatrze Ludowym w Krakowie

– Magdalena Czerwińska za rolę w spektaklu "Miłość od ostatniego wejrzenia" w Teatrze Dramatycznym m. st. Warszawy

– Agata Wątróbska za rolę w spektaklu "Miłość od ostatniego wejrzenia" w Teatrze Dramatycznym m. st. Warszawy

– Anna Gajewska za rolę w spektaklu "Miłość od ostatniego wejrzenia" w Teatrze Dramatycznym m. st. Warszawy

– Urszula Gryczewskq za rolę Matki Dory w spektaklu " Seksualne neurozy naszych rodziców" w Teatrze im. S. Jaracza w Łodzi

– Jolanta Rychłowska za rolę Joli w spektaklu "Kowboje" w Teatrze im. J. Osterwy w Lublinie

– Paweł Bernadowski za rolę Liama/Szlomo w spektaklu "Źli Żydzi" w Teatrze Nowym w Zabrzu

– Maciej Zuchowicz nagrodę dla młodego aktora za rolę Freda w spektaklu "Człowiek z Oklahomy" w Teatrze im. W. Bogusławskiego w Kaliszu.

Jury postanowiło przyznać także wyróżnienia aktorskie:

– Annie Koniecznej za rolę Daphne w spektaklu "Źli Żydzi" w Teatrze Nowym w Zabrzu

– Aleksandrze Bogulewskiej wyróżnienie dla młodej aktorki za tytułową rolę w spektaklu "Bea" w Teatrze Powszechnym im. J. Kochanowskiego w Radomiu;

Joanna Zemanek otrzymała wyróżnienie za scenografię i kostiumy w spektaklu "Miłość od ostatniego wejrzenia" w Teatrze Dramatycznym m. st. Warszawy

Cezary Iber otrzymał wyróznienie za ruch sceniczny w spektaklu "Człowiek z Oklahomy" w Teatrze im. W. Bogusławskiego w Kaliszu

Wszystkie nagrody i wyróżnienia zostały przyznane jednogłośnie.

Werdykt Jury "Młodych" XIX Festiwalu Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość Przedstawiona" w Zabrzu

Jury Festiwalu w składzie: Anna Stryj, Anna Wlisłocka i Bartłomiej Golik postanowiło po obejrzeniu dwunastu spektakli objętych programem festiwalu przyznać następujące nagrody:

– Iwonie Kempie za najlepszy spektakl "Miłość od ostatniego wejrzenia" w Teatrze Dramatycznym m.st. Warszawy

– Aleksandrze Bogulewskiej, Joannie Jędrejek i Łukaszowi Stawowczykowi za najlepszy zespól aktorski w spektaklu "Bea" w reż. Andrzeja Bubienia w Teatrze Powszechnym im. J. Kochanowskiego w Radomiu

– Cezaremu Kołaczowi za rolę Mietka nagrodę dla najlepszego aktora w spektaklu "Gdy przyjdzie sen" w reż. Małgorzaty Bogajewskiej w Teatrze Ludowym w Krakowie

– Dominice Korzenieckiej za najlepszą oprawę muzyczną w spektaklu "M-2" w reż. Darii Kopiec, Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku

– Marcinowi Sławińskiemu za uniwersalizm, mądrość oraz prostotę przekazu w spektaklu "Źli Żydzi" w Teatrze Nowym w Zabrzu

– Cezaremu Iber – wyróżnienie za spektakl "Człowiek z Oklahomy" Teatru im. W Bogusławskiego w Kaliszu.