Zabrzańska Dolina Medyczna – miasto rusza z tworzeniem ekosystemu startupów

18.10.2019

W Katowicach trwa 9. Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw. We wczorajszym panelu "MedTech – startupy i biznes – w Zabrzańskiej Dolinie Medycznej", prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik zapowiedziała stworzenie w mieście ekosystemu startupów w dziedzinie medycyny.

Wystąpienia ekspertów dotyczyły startupów i biznesu medycznego w Zabrzańskiej Dolinie Medycznej. Ze względu na już istniejące zaplecze edukacyjne, naukowe, badawcze, usługowe i biznesowe w Zabrzu, miasto chce dodać do tej grupy również startupy.

Pod nazwą Startup City Zabrze Urząd Miejski w Zabrzu będzie prowadził działania skierowane do startupów, inwestorów, mentorów, biznesu i specjalistów od zagadnień medycznych zainteresowanych tematyką startupową.

– Bardzo zdecydowanie podchodzimy do realizacji strategii tworzenia w naszym mieście ekosystemu startupów z obszarów medycyny i jej pokrewnych – stwierdza prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. – Istniejące zaplecze sektora medycznego zlokalizowane w Zabrzu stanowi bardzo dobrą bazę do rozwoju projektów technologicznych, badań rozwojowych i klinicznych. Najlepsze w Polsce tereny inwestycyjne zarządzane przez Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną stanowią idealne miejsce do ulokowania w Zabrzu zakładów produkujących materiały, wyroby i sprzęt na potrzeby branży medycznej. Nasze miasto to dokonała lokalizacja dla działów B+R, które zyskują od razu bardzo silne otoczenie badawcze wielu uznanych instytucji pracujących w Zabrzu – mówi prezydent Zabrza.

Rada Miejska w Zabrzu przyjęła w 2018 roku do realizacji dokument pn. „Strategia tworzenia ekosystemu startupów w Zabrzu z obszarów medycyny i pokrewnych.”. W bieżącym roku Zabrze powołało Oficera Startupowego i uruchomiło jego biuro. 16 października planowane jest uruchomienie fanpejdży w portalach społecznościowych Facebook i Linkedin. Trwają prace nad stroną internetową w domenie www.startupzabrze.pl

W listopadzie i grudniu odbędą się pierwsze spotkania, tzw. meetupy, dla osób zainteresowanych innowacjami i technologiami w medycynie oraz biznesie. Najbliższe miesiące będą przeznaczone na zbieranie informacji zwrotnych od różnych grup interesariuszy ekosystemu, by móc trafnie ukierunkować działania koordynacyjne po stronie miasta Zabrze.