Licealiści z Francji z wizytą w Zabrzu

17.10.2019

Od 13 października z kilkudniową wizytą w Zabrzu przebywają licealiści ze Szkoły św. Marii z Saint Amand Les Eaux. Przyjechali w ramach wymiany międzynarodowej zorganizowanej przez Liceum Ogólnokształcące nr 3 w Zabrzu. Dzisiaj gościli w sali historycznej zabrzańskiego Ratusza, gdzie w imieniu prezydent Zabrza Małgorzaty Manki-Szulik przyjęła ich Katarzyna Dzióba, zastepca prezydenta Miasta Zabrze.

W trakcie spotkania w zabrańskim magistracie o historycznych, społecznych i gospodarczych uwarunkowaniach, w jakich przyszło funkcjonować Zabrzu opowiadała zastępca prezydenta Zabrza Katarzyna Dzióba. Podkresliła, że region w północnej Francji, z którego przyjechali goście, przeszedł podobne przemiany gospodarcze, jak Śląsk. Pogratulowała też szkole z Saint Amand Les Eaux wyboru partnera wymiany, gdyż LO nr 3 to jedna z najlepszych szkół średnich w naszym mieście, która wymiany międzynarodowe prowadzi od ponad dwudziestu lat. 

Dyrektor LO nr 3 w Zabrzu Magdalena Kaernbach-Wojtaś podkreśliła, że najwazniejsza w trakcie realizowania tego typu projektów jest możliwość nawiązania przyjaźni pomiędzy polskimi i francuskim uczniami, wspólna wymiana wiedzy i poglądów, przełamywanie barier i stereotypów, a także rozwijanie swoich umiejętnosci lingwistycznych. Wszystkie warsztaty, które odbywały się w ramach wymiany w Zabrzu, prowadzone były w języku angielskim. 

Uczniowie z Francji mieli okazję poznać bliżej nasze miasto i kulturę naszego regionu. W Zabrzu odwiedzili m.in. Sztolnię Królowa Luiza. Wzięli również udział w wycieczkach do Poronina i Krakowa.